Dobre życie pomimo trudów, niepewności i wyzwań

Poradnik pozytywnego myślenia na czas wyzwań

Często odbieramy sobie prawo do przeżywania radości albo podjęcia działań, których chcielibyśmy dla siebie czy swoich bliskich, z obawy przed niepewnością jutra i poniesieniem porażki. Czasami się zastanawiamy, czy będziemy mogli żyć tak, jak tego pragniemy, skoro pojawia się tyle nowych trudów i wyzwań. Dlatego też zamiast się zamartwiać, co przyniesie los i przygotowywać się na każdą, nawet najgorszą ewentualność, warto przyjąć perspektywę „życia pomimo”. Jak to zrobić?

„Jak mam cieszyć się życiem, skoro tuż za naszą granicą toczy się wojna?”, „Jak mogę prowadzić normalne życie, skoro wiem, że inni stracili swoich bliskich w wyniku pandemii?”, „W jaki sposób mam planować przyszłość, nie mając pewności, jak w najbliższym czasie potoczą się losy świata?”. Podobne pytania zadaje sobie obecnie wiele osób, nie tylko w kontekście tak kryzysowych i granicznych wydarzeń, które nam towarzyszą, jak chociażby wojna czy pandemia, ale również zwyczajnych, codziennych sytuacji. 
Tym samym warunkujemy swoje decyzje i możliwości satysfakcji od kryteriów zewnętrznych, na które nie zawsze mamy wpływ albo nie w takim stopniu, jak byśmy tego chcieli.

POLECAMY

Spojrzenie na to, dlaczego warto przyjąć postawę „pomimo”

Przyjęcie perspektywy „pomimo” rozumiem jako brak konieczności czekania na idealny moment, od którego w magiczny sposób miałoby się zacząć wydarzać dla nas coś dobrego, od którego mielibyśmy zacząć naprawdę żyć.  „Życie pomimo” to życie tu i teraz – pomimo chaosu, trudności i niepewności albo właśnie razem z chaosem, trudnościami i niepewnością. Wbrew pozorom przyjęcie takiej perspektywy zwiększa nasze szanse na prowadzenie szczęśliwszego i bardziej pełnego życia. Nasze działania i podejmowane decyzje są wówczas bardziej motywowane naszymi wartościami i tym, czego byśmy dla siebie chcieli, a nie unikaniem strachu, wyzwań i niepowodzeń. Perspektywa „życia pomimo” to również uważność na chwilę obecną, którą często tracimy, kiedy czekamy na lepsze czasy.

Jak to zrobić?

W przyjęciu postawy „pomimo” może być pomocna odpowiedź na pytania, które warto sobie zadawać w obliczu niepowodzeń i wyzwań: „Jakie znaczenie będą miały doświadczane przez Ciebie trudności na...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI