Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

10 listopada 2016

Dlaczego kobiety wciąż przepraszają?

32

Kobiety przepraszają niemal w każdej konfliktowej sytuacji, nie tylko wtedy, gdy narobią głupstw. Co tak naprawdę oznacza „wybacz mi” pochodzące z kobiecych ust?

Przyjrzyjmy się tym kilku sytuacjom:

1. W supermarkecie, jedna z klientek za karton mleka płaci 50-cio złotowym banknotem: „Przepraszam, niestety nie mam drobniej…”

2. Mąż, pomimo licznych próśb, nie wymienił opon na zimowe: „Przepraszam, że zawracam ci głowę, ale…”

3. Pracownica puka do gabinetu szefa, ponieważ musi go poinformować o pilnej, niespodziewanej sytuacji: „Przepraszam, że przeszkadzam, ale…”

Dlaczego w takich sytuacjach kobiety zawsze przepraszają? Naukowcy poszukują odpowiedzi, skąd bierze się ta tendencja do proszenia o wybaczenia nawet wtedy, kiedy kobieta nie jest niczemu winna.

Słowo „przepraszam” stało się pewnego rodzaju szyfrem, które oddzieliło się od swojej pierwotnej funkcji, czyli przyznawania się do błędu i proszenia o wybaczenie. Dlaczego jednak 75 procent wszystkich „sorry”, „wybacz” i „przepraszam” wychodzi z kobiecych ust? Nie chodzi tu oczywiście o to, że kobiety mają taką naturę – istnieją bowiem mężczyźni, którzy także często proszą o wybaczenie. Analizy przeprowadzone w 2011 roku przez kanadyjskich naukowców z Waterloo-Universität pokazały, że kobiety przepraszają częściej, ponie...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy