Dlaczego jesteśmy krytykowani i jak sobie z tym radzić?

Ja i mój rozwój

Dziś na krytykę narażony jest właściwie każdy, jej przedmiotem może być niemal wszystko - wygląd, poglądy, zachowania, powzięte plany czy wykonane zadania. Jakie są najczęstsze przyczyny krytyki, jak z krytyką sobie radzić?

Kiedy Internet nie był tak rozpowszechniony naszymi krytykami najczęściej byli rodzice, partnerzy, członkowie rodziny, niewdzięczne dzieci czy przełożeni w pracy. Dziś można zostać skrytykowanym za wszystko, przez niemal każdego. Strony internetowe pełne są krytyki, każde wręcz zachowanie, nawet z pozoru najwłaściwsze, zagrożone jest krytyką, często bezpardonową. Jakie są jej źródła i przyczyny? Dlaczego ludzie krytykują?

1. Konstruktywny feedback. To krytyka, którą można nazwać „dobrą”. Kiedy podejmujesz nowe wyzwania, dostajesz też informacje zwrotne jak ci idzie. Jeśli zapytasz odpowiednie (tzn. bardziej doświadczone) osoby, to usłyszysz co robisz źle, jakie luki ma twój plan. Ale nie po to byś przestał, tylko po to byś robił to coraz lepiej i nie popełniał błędów. Nie należy unikać osób konstruktywnie krytycznych. Jeśli twój plan ma dziurę, to osoby mówiące tylko to co chciałbyś usłyszeć, nie pomogą ci jej zauważyć i załatać. Jak radzić sobie z taką formą krytyki? Słuchaj uważnie i zadawaj dużo pytań. Potraktuj to jak lekcję i wyciągnij jak najwięcej dla siebie.

2. Zazdrość. Każdy kto wykonuje jakaś pracę naraża się na krytykę. Im wyżej zawieszona jest twoja poprzeczka, tym więcej osób może życzyć ci porażki i upadku. To szczególnie ci, którzy czują się zagrożeni przez twoje sukcesy. Stają się wtedy agresywni, nieprzyjemni, negatywnie do ciebie nastawieni – chcą żebyś zrezygnował. Co można z...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI