Asertywność - mity i fakty
Hanna Hamer Ja i mój rozwój Psychologia w szkole 2/2011
Jak odmawiać, żeby uniknąć opinii egoisty?

O komunikacji asertywnej słyszy się różne dziwne rzeczy. Najczęściej asertywność kojarzy się z gruboskórnością i złym wychowaniem. Dlaczego? Powód wydaje się prosty. Obrona własnych praw i interesów, gdy potrzeby innych stawia się na równi ze swoimi, jest w naszej kulturze uważana za niewłaściwą. Królują normy: skromności, uprzejmości za wszelką cenę i podporządkowania się.
Zapewne są to zasady ułatwiające życie – do czasu, aż złość i poczucie krzywdy sprawią, że zaczniemy własną gorycz i pretensje przerzucać na otoczenie. A wtedy przestaniemy być sympatyczni i mili. I przyzwyczajeni do naszej spolegliwości ludzie przetrą oczy ze zdumienia i... przestaną nas lubić. Oczywiście, jesteśmy wolni – możemy zgadzać się na wszystko, o co ktoś poprosi. Warto jednak uświadomić sobie nieuniknione konsekwencje, gdy cudze potrzeby zawsze zaspokajamy swoim kosztem.
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówHanna Hamer
jest psychologiem klinicznym i społecznym, właścicielką firmy szkoleniowo-doradczej
i wykładowcą akademickim. Napisała 16 książek. Niedawno ukazała się „Współczesna rodzina”, której jest współautorką.