Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

2 czerwca 2017

Asertywność - mity i fakty

0 566

Jak odmawiać, żeby uniknąć opinii egoisty?

O komunikacji asertywnej słyszy się różne dziwne rzeczy. Najczęściej asertywność kojarzy się z gruboskórnością i złym wychowaniem. Dlaczego? Powód wydaje się prosty. Obrona własnych praw i interesów, gdy potrzeby innych stawia się na równi ze swoimi, jest w naszej kulturze uważana za niewłaściwą. Królują normy: skromności, uprzejmości za wszelką cenę i podporządkowania się.

Zapewne są to zasady ułatwiające życie – do czasu, aż złość i poczucie krzywdy sprawią, że zaczniemy własną gorycz i pretensje przerzucać na otoczenie. A wtedy przestaniemy być sympatyczni i mili. I przyzwyczajeni do naszej spolegliwości ludzie przetrą oczy ze zdumienia i... przestaną nas lubić. Oczywiście, jesteśmy wolni – możemy zgadzać się na wszystko, o co ktoś poprosi. Warto jednak uświadomić sobie nieuniknione konsekwencje, gdy cudze potrzeby zawsze zaspokajamy swoim kosztem.

POLECAMY

Najnowszy, internetowy kurs Akademii Charaktery "Asertywność. Jak być sobą" przedstawia konkretne narzędzia, które pozwolą Ci odmawiać, wyrażać swoje potrzeby, uczucia, opinie, myśli, oczekiwania. Nauczysz się, jak sobie radzić z krytyką i jak przyjmować pozytywne komunikaty. Zaproponowane w kursie ćwiczenia pozwolą Ci lepiej znosić sytuacje, w których nie uda Ci się otrzymać tego, na czym Ci zależy. Autorką kursu jest psychoterapeutka i psycholożka Adriana Klos.

ZAPRASZAMY DO AKADEMII CHARAKTERY

Asertywność to przyjazne nastawienie wobec rozmówcy, którego traktujemy jak osobę równie ważną jak my sami. Zachowanie asertywne jest nastawione na współpracę – uprzejme, ze star...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy