Dołącz do czytelników
Brak wyników

Na temat

20 sierpnia 2021

NR 9 (Wrzesień 2021)

Czy mamy już dość Instagrama?

0 538

Korzystanie z Instagrama prowokuje do porównywania się z innymi „lepszymi” oraz budowania samooceny na podstawie pokazywanej tam fizyczności. Jednocześnie musimy się stale pilnować, by „nie odkryć się” i nie pokazać czegoś, co byłoby źle odebrane przez innych. W efekcie sami dla siebie stajemy się towarem na pokaz.

 
Media społecznościowe pozwalają nam być w kontakcie z innymi i komunikować się 24 h/dobę, a także bawić się, udostępniać informacje, zdjęcia i filmy. Są atrakcyjne, bo – jak zauważa Ewa Krok z Uniwersytetu Szczecińskiego – umożliwiają m. in. wyrażanie  opinii i prowadzenie dyskusji, zaspokajają potrzebę bieżącego informowania i odnoszenia się do aktualności, służą podtrzymywaniu relacji, przełamują poczucie samotności oraz pozwalają wspólnie realizować różne projekty.

POLECAMY

Dla wielu osób media społecznościowe stały się integralną częścią życia, a publikowane w nich treści mają duży wpływ na samopoczucie użytkowników. Porównywanie się z innymi, jak wynika z badań Jasmine Fardouly i jej współpracowników, może powodować zaniżenie samooceny, gorszy nastrój, niepokój czy problemy ze snem. Jak dowodzi Kira Riehm i jej współpracownicy, osoby korzystające nadmiernie z mediów społecznościowych są narażone na zwiększone ryzyko depresji, stanów lękowych oraz innych problemów wynikających z przyjmowania za własne cudzych norm, poglądów czy wartości. Pojawiło się nawet określenie depresja technologiczna (technology fatigue). Z raportu brytyjskiego Royal Societe for Public Health &Young Health Movement opublikowanego w 2017 r. 
wynika, że najbardziej niekorzystny wpływ na zdrowie i psychikę młodych ludzi mają Instagram i Snapchat. Z kolei badania prowadzone przez Donnę Ruch i współpracowników dowodzą, że media społecznościowe odgrywają istotną rolę w rosnącej liczbie samobójstw wśród amerykańskiej młodzieży.

Najszybciej rozwijającą się platformą społecznościową jest Instagram. W Polsce ma on już ok. 7 mln użytkowników, z czego większość, bo 58% stanowią kobiety. Umożliwia przesyłanie i komentowanie zdjęć i filmów, co ułatwia szybsze zdobycie popularnoś...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy