Czy mamy już dość Instagrama?

Na temat

Korzystanie z Instagrama prowokuje do porównywania się z innymi „lepszymi” oraz budowania samooceny na podstawie pokazywanej tam fizyczności. Jednocześnie musimy się stale pilnować, by „nie odkryć się” i nie pokazać czegoś, co byłoby źle odebrane przez innych. W efekcie sami dla siebie stajemy się towarem na pokaz.

 
Media społecznościowe pozwalają nam być w kontakcie z innymi i komunikować się 24 h/dobę, a także bawić się, udostępniać informacje, zdjęcia i filmy. Są atrakcyjne, bo – jak zauważa Ewa Krok z Uniwersytetu Szczecińskiego – umożliwiają m. in. wyrażanie  opinii i prowadzenie dyskusji, zaspokajają potrzebę bieżącego informowania i odnoszenia się do aktualności, służą podtrzymywaniu relacji, przełamują poczucie samotności oraz pozwalają wspólnie realizować różne projekty.

Dla wielu osób media społecznościowe stały się integralną częścią życia, a publikowane w nich treści mają duży wpływ na samopoczucie użytkowników. Porównywanie się z innymi, jak wynika z badań Jasmine Fardouly i jej współpracowników, może powodować zaniżenie samooceny, gorszy nastrój, niepokój czy problemy ze snem. Jak dowodzi Kira Riehm i jej współpracownicy, osoby korzystające nadmiernie z mediów społeczności...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI