Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

16 grudnia 2016

Czy jesteś mentalnie przygotowany do Świąt?

0 620

Święta kojarzą Ci się nie tylko z rodzinną atmosferą? Oto kilka porad, co zrobić, żeby zminimalizować związany z nimi stres.

Znów zbliżamy się do specyficznego okresu roku związanego ze Świętami Bożego Narodzenia, a także z sylwestrem i Nowym Rokiem. Wielu ludzi cieszy się z tego powodu: czekali na ten czas od kilku miesięcy. Z zadowoleniem przyjmują to, że atmosferę tych dni w sklepach i na ulicach można poczuć już na długo przed 25 grudnia: w ostatnich latach już od końca listopada.

To, że jest to coś przyjemnego i ekscytującego dla wielu ludzi nie oznacza, że wszyscy tak to odczuwają. Dla wielu osób okres ten kojarzy się nie z domową, miłą atmosferą, ale ze stresem. Myślą one o Świętach jako o czymś, co wyciśnie z nich energię jak wodę z gąbki. Okres, który ma być świętowaniem, a więc odetchnięciem od trudów codzienności, jest dla nich jeszcze większym umęczeniem. Mogą przerażać związane z Bożym Narodzeniem wydatki, stres związany z podróżowaniem i odwiedzinami krewnych, za którymi wcale nie tęsknimy przez cały rok. Kolejne problemy sprawia gotowanie, a także jedzenie - jak w kilka dni nie stracić figury, nad którą pracowaliśmy wiele miesięcy? Również podsumowanie ubiegłego roku może nie nastrajać pozytywnie, nie pozwalając także na to, byśmy z nadzieją wypatrywali następnego.

POLECAMY

Powodów do świątecznego stresu może być wiele, dlatego Steve Siebold, trener personalny i mówca motywacyjny, autor książki „Jak myślą bogaci”, proponuje, byśmy przygotowali się mentalnie na ten czas. Święta nie pojawiają się z zaskoczenia. Oto jego propozycje działań, które poprawią Twój komfort w tym gorącym okresie:

  • Stwórz plan działania

Nie zależnie od tego, co takiego konkretnie stresuje Cię w Świętach, jeżeli nie przygotujesz sobie wcześniej planu działania, jesteś bardziej narażony na to, że trudniej będziesz je znosił. Spróbuj spisać sobie sytuacje, które mogą być przyczyną stresu i pomyśl, jak można zminimalizować ich bolesne skutki. Masz tendencję by wydawać za dużo pieniędzy? Sporządź sobie listę koniecznych zakupów, przygotuj budżet i nie przekraczaj go ani o grosz. Z ostatnich Świąt zapamiętałeś to, że zjadłeś o wiele za dużo? Jak zamierzasz uniknąć popełnienia podobnego błędu? Może podsuniesz rodzinie myśl, że przygotowujecie za dużo jedzenia? Albo obiecasz, że to Ty przyrządzisz świąteczny obiad i wybierzesz mniej kaloryczne danie główne? Jeśli wcześniej zaplanujesz swoje działania, masz więcej czasu na wymyślenie jakiegoś pomysłu by uniknąć corocznych problemów.

  • Zarezerwuj czas dla siebie

Nawet ekstrawertycy mogą mieć w Święta poczucie nadmiaru rozmów. Znalezienie chwil tylko dla siebie to dobry pomysł nie tylko w czasie Bożego Narodzenia, ale przez cały rok. Dzieci biegają po całym mieszkaniu i nie możesz ich uspokoić? Dom wygląda jakby przejechał przez niego pociąg? Chciałbyś poczuć niezwykłą atmosferę tych dni, ale nie możesz pozbyć się myśli o realizowanym w pracy projekcie?

Znajdź każdego dnia pół godziny na to, co jest dla Ciebie przyjemne i relaksujące. Zrób to nawet wtedy, gdy cała rodzina zaangażowana jest w sp...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy