Pogotowie prezentowe - jak dobierać podarunki?

Ja i mój rozwój

Wybór odpowiedniego prezentu to stresujące wyzwanie. Czy zmiana sposobu myślenia o oczekiwaniach odbiorców może ułatwić to zadanie?

Psycholog Bella DePaulo z University of California jest zdania, że przy wyborze podarunku skupiamy się nie na tych aspektach, które faktycznie sprawią, że nasz prezent zostanie zaliczony do trafionych. Podobno zbyt dużą wagę przykładamy do reakcji odbiorcy, jaka następuje podczas odpakowywania podarunku, tzn. liczymy na tzw. efekt „wow”. Psycholodzy są zdania, że adresaci oceniając prezent biorą pod uwagę m.in. to jak, jak długo będą mogli się nim cieszyć, jak go wykorzystają w przyszłości.

Oto 7 innych „myślowych” błędów, jakie ludzie popełniają wybierając prezent:

  • Lubimy dawać prezenty rzeczowe, np. gadżety lub modne ubrania, ponieważ liczymy na pozytywną reakcję odbiorcy na widok czegoś, na co być może nie byłoby go stać, albo co akurat jest na topie. Okazuje się jednak, że ludzie niejednokrotnie preferują prezenty, które będą dla nich pewnego rodzaju „doświadczeniem” - np. zaproszenie na kolacje do restauracji, bilet do kina, czy teatru, lub voucher na zabiegi kosmetyczne.

  • Zwykle w...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI