Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

12 grudnia 2016

Pogotowie prezentowe - jak dobierać podarunki?

64

Wybór odpowiedniego prezentu to stresujące wyzwanie. Czy zmiana sposobu myślenia o oczekiwaniach odbiorców może ułatwić to zadanie?

Psycholog Bella DePaulo z University of California jest zdania, że przy wyborze podarunku skupiamy się nie na tych aspektach, które faktycznie sprawią, że nasz prezent zostanie zaliczony do trafionych. Podobno zbyt dużą wagę przykładamy do reakcji odbiorcy, jaka następuje podczas odpakowywania podarunku, tzn. liczymy na tzw. efekt „wow”. Psycholodzy są zdania, że adresaci oceniając prezent biorą pod uwagę m.in. to jak, jak długo będą mogli się nim cieszyć, jak go wykorzystają w przyszłości.

POLECAMY

Oto 7 innych „myślowych” błędów, jakie ludzie popełniają wybierając prezent:

  • Lubimy dawać prezenty rzeczowe, np. gadżety lub modne ubrania, ponieważ liczymy na pozytywną reakcję odbiorcy na widok czegoś, na co być może nie byłoby go stać, albo co akurat jest na topie. Okazuje się jednak, że ludzie niejednokrotnie preferują prezenty, które będą dla nich pewnego rodzaju „doświadczeniem” - np. zaproszenie na kolacje do restauracji, bilet do kina, czy teatru, lub voucher na zabiegi kosmetyczne.

  • Zwykle wybieramy prezenty, które mogą być wykorzystane od razu, albo robią duże wrażenie podczas ich wręczania. Np. wolimy kupić duży bukiet rozwiniętych kwiatów, niż mały objętościowo, ale pełen pączków, które rozkwitną za jakiś czas. Ta pierwsza opcja będzie wyglądała imponująco, ale okazuje się, że wielu z nas woli patrzeć, jak coś, co dostali kilka dni temu teraz rozkwita na ich oczach, zmienia się - to podobno daje ogromną radość i to na dłużej.
  • Wydaje nam się, że im więcej zapału, czasu i myśli włożymy w wybór odpowiedniego prezentu, tym większą radość komuś sprawimy. Zależy nam na tym, by był jak najbardziej pomysłowy, ale adresat naszych starań może nie mieć pojęcia, jak długo główkowaliśmy nad podarunkiem. Warto czasem postawić na proste rozwiązania, które nie zawiodą ani nas, ani osoby, którą obdarowujemy.

  • Jednym z kryterium, jakim kierujemy się podczas wyboru prezentu jest to, czy przypadkiem biorca nie ma już czegoś podobnego lub rzeczy o takim samym zastosowaniu. Okazuje...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy