Czy ADHD istnieje?

Zdrowie i choroby

ADHD jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób u dzieci. Coraz więcej pojawia się jednak głosów, które podważają w ogóle jej istnieje i stawiają pod znakiem zapytania sposoby leczenia.

Chcesz wiedzieć więcej? Artykuł "Twój partner ma ADHD - co robić?" zawiera wartościowe informacje.

POLECAMY

Kiedy w 1980 roku ADHD, czyli zespól hiperkinetyczny został oficjalnie wciągnięty na listę zaburzeń psychicznych (DSM) nikt nie przewidywał, że już niebawem stanie się najczęściej diagnozowaną dolegliwością wśród dzieci i młodzieży. Dzisiaj szacunkowo jedno na dziewięciorga dzieci - z czego 2/3 to chłopcy - ma zdiagnozowane ADHD z zaleceniem farmakologicznego leczenia. Objawami uznawanymi przez lekarzy są: nadmierna ruchliwość, trudności w skupieniu uwagi na lekcji, szybka i niedokładna praca, nieakceptowanie bezczynności lub nudy. Kiedy dzieci nie zastanawiają się nad konsekwencjami swoich czynów i mają trudności w dostosowaniu się do powszechnie panujących reguł, wtedy najczęściej rodzice wzywani są do wychowawcy i pedagoga szkolnego, który sugeruje im wizytę u lekarza równoznaczną z rozpoczęciem leczenia.

Podczas, gdy z jednej strony poszukuje się nowych neurologicznych źródeł wystąpienia ADHD, z drugiej coraz częściej mówi się, że jest mitem. Tak uważa dr Richard Saul, który oficjalnie w swojej książce pt.: “ADHD Does Not Exist: The Truth About Attention Deficit and Hyperactivity Disorder," krytycznie ustosunkował się szczególnie do sposobów leczenia i tego ile rynek farmaceutyczny zarabia na lekach dedykowanych osobom z ADHD - miliony dol...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI