Twój partner ma ADHD - co robić?

Zdrowie i choroby

Niektóre objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z wiekiem tracą na sile, ale nie wszystkie. Jak radzić sobie z partnerem, który nie wyrósł z ADHD?

Z badań przeprowadzonych przez dr Williama Barbaresi z Mayo Clinic wynika, że tylko część dorosłych z czasem wyrasta z objawów ADHD. Dorośli z nadpobudliwością prowadzą chaotyczne życie, łatwo wpadają w sidła uzależnień; współwystępują u nich dodatkowe zaburzenia jak depresja i zaburzenia lękowe. Takie osoby mogą łatwo popadać w konflikty, mieć trudności edukacyjne, często zmieniać pracę, cierpieć z powodu stresu, bezsenności. Jeśli wiesz lub podejrzewasz, że twój partner ma problemy z nadpobudliwością, pamiętaj o tych kilku wskazówkach:

  • 1. Uważaj na krytykę.

Doceniaj starania, nawet jeśli partner nie osiąga oczekiwanego przez ciebie poziomu (w sprzątaniu, opiece nad dzieckiem itd.). Jeśli chcesz, by coś zrobił, nie mów „natychmiast”, ale na przykład „przed pójściem spać”. Zwiększasz w ten sposób prawdopodobieństwo spełnienia prośby.

POLECAMY

  • 2. Zachęcaj i inspiruj – nie uznawaj wymówek.

ADHD nie jest wymówką dla nieodpowiedzialnego postępowania. Oznacza jedynie, że to, co dla nas proste, dla osób nadpobudliwych mo...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI