Dołącz do czytelników
Brak wyników

Poradnik pozytywnego myślenia na czas wyzwań

1 grudnia 2021

NR 12 (Grudzień 2021)

Co mówią nam fantazje?

0 496

Nie wstydźmy się naszych fantazji erotycznych. Traktujmy je nie tylko jako źródło przyjemności i nowych doznań, ale też jako narzędzie do zrozumienia własnych pragnień i potrzeb, jak drogę do poznania samego siebie.

Jedno z najczęstszych pytań, jakie słyszę w moim gabinecie, brzmi: „Czy ze mną wszystko w porządku, skoro fantazjuję o dziwnych rzeczach, sytuacjach, miejscach, aktywnościach?”. Moi klienci zastanawiają się, dlaczego przychodzą im do głowy takie rzeczy. Analizują siebie, swoje życie seksualne i oceniają przez pryzmat tych fantazji. Obawiają się, że jak wyjdą one na jaw, to usłyszą komentarze w rodzaju: „Jesteś nienormalny”, „Jesteś jakaś zboczona”. 

Codzienne fantazje

Prawda jest jednak taka, że fantazjujemy wszyscy – o tym, czego pragniemy albo co chcielibyśmy przeżyć. Czasami tego rodzaju fantazje stają się pretekstem do działania, swoistym czynnikiem spustowym do realizacji celu. Bywa też tak, że świat fantazji pozostaje światem, do którego dostęp mamy tylko my. 
Dokładnie tak jest z fantazjami seksualnymi. Ich jedynym ograniczeniem jesteśmy my sami. To my sterujemy światem wyobraźni i mamy wpływ na to, co w nim się dzieje. I właśnie dlatego pojawia się zwątpienie i pytanie: „Czy ze mną wszystko ok?”. Do tego dokłada się kultura, wychowanie zmierzające do tego, aby być „grzeczną” u boku mężczyzny.  Elementem takiej kultury są również nieprawdziwe slogany promowane w naszym społeczeństwie, np. „O seksie się nie rozmawia, tylko się go uprawia” albo „Dobra żona ma być oddana mężowi”, albo „Mężczyzna musi doprowadzać kobietę do orgazmu”.
Gdzie tutaj przestrzeń na zabawę w fantazjowanie? A rozmawianie o tym? Nie ma opcji. 
Na szczęście coraz więcej się mówi o tym, że w życiu seksualnym jest przestrzeń na różnorodność, akceptację, życzliwość i zaciekawienie innym człowiekiem i jego wersją seksualności. Fantazje seksualne to świetna okazja do poczucia się wolnym, spełnionym i zaakceptowanym, do poznania siebie, własnych potrzeb i oczywiście do dobrej zabawy.

POLECAMY

Kino w głowie

A czym są fantazje seksualne? Psychoterapeutka Esther Perel uważa, że to każda aktywność umysłowa, wybudza pożądanie oraz podnosi poziom erotycznej satysfakcji. Mogą być one bardzo różnorodne, przepełnione zmysłowością i emocjonalnością, a nawet trudne do precyzyjnego opisania. Ja uważam, że fantazje seksualne są po prostu „filmami” w naszych głowach, związanymi z bodźcami erotycznymi, które przynoszą nam satysfakcję seksualną. Jesteśmy ich reżyserami, sami dobieramy aktorów, tworzymy scenariusze, scenografie. W jednym sami możemy brać udział, a do innego zaprosić znaną piosenkarkę. Możemy ubierać siebie i innych w delikatne suknie i eleganckie garnitury, w lateks albo być całkiem nago. Pojechać do lasu z nowo poznaną nieznajomą na szybki numerek albo uprawiać w przymierzalni gorący seks ze sprzedawcą bielizny. Sami też dobieramy dźwięki, zapachy, kolory. To my decydujemy o sposobie dotyku (głaskanie, masowanie, muskanie, kąsanie, skubanie, uderzanie itd.). Limitem jest wyłącznie nasza wyobraźnia.
Warto fantazjować i w ten sposób eksplorować swoje życie seksualne. Dzięki takim ćwiczeniom, w których zamiast oglądania porno wkraczamy we własny świat erotyki, możemy poznać nasze osobiste pragnienia, potrzeby, preferencje. To ogromnie ważne, żeby nie bać się własnych fantazji, nie obwiniać siebie za to, że się je ma, nie wstydzić się tych filmów erotycznych, które sami wyreżyserowaliśmy. 
Akceptacja swoich własnych fantazji erotycznych może przynieść ogromną ulgę i poczcie, że wszystko z nami w porządku. Intrygującym doświadczeniem może być sama rozmowa na ich temat z partnerem, żoną, przyjaciółką, kolegą. To moment, kiedy się okazuje, że  ludzie mają różne fantazje, które często mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Pamiętajcie, że seks to świetna zabawa – tyle, że dla dorosłych. Chodzi w nim o to, żeby satysfakcjonująco spędzić wspólnie czas, z wzajemną dbałością. To zabawa, z której można czerpać przyjemność i dawać ją. Fantazje seksualne powinny stać się ważnym elementem życia seksualnego. Mogą wnieść do seksu wiele dobrego, dlatego warto je zaakceptować.

Mroczne obrazy

To prawda, zdarzają się fantazje erotyczne, które przybierają destruktywny charakter. Zamiast sprawić satysfakcję, radość, budować seksualność, stają się niebezpieczne. Dzieje się tak wtedy, kiedy mamy do czynienia z natrętnymi myślami, obsesjami albo wewnętrznym przymusem ich realizacji. Nierzadko przybierają wówczas formę, która przynosi cierpienie, dyskomfort, zagraża innym, narusza prawo. Ważne, żeby o tym mówić, bowiem dzięki rozmowie łatwiej odróżnić dobrowolną fantazję od obsesji (natrętnych, niechcianych myśli) czy zachowań o cechach kompulsji (czynności kompulsywne są niechciane, ale dana osoba „musi je wykonać”...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy