Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Wstęp

5 stycznia 2018

Bierzmy szczęście w swoje ręce

220

Marzymy o dobrym życiu, wyobrażamy je sobie, tęsknimy za nim... Czasami wydaje nam się nieosiągalne albo zbyt odległe. Współczesna psychologia pokazuje jednak wyraźnie, że jest ono bliżej, niż nam się wydaje.

Nie znam nikogo, kto nie chciałby mieć dobrego życia. Dla jednych oznacza ono życie spokojne, dla drugich pełne przygód, dla innych wygodne, dla kolejnych – z dala od ludzi... Są i tacy, którzy poświęcają się bez reszty innym, oraz tacy, którzy są najszczęśliwsi, kiedy mają wszystko pod kontrolą.

Rozumiemy dobre życie na niezliczoną ilość sposobów. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, jak wielkie znaczenie dla naprawdę dobrego życia mają nadzieja, wdzięczność, intuicja, przebaczenie, przyjaźń, optymizm i pesymizm? Na wiele lat zostały one zepchnięte przez psychologię gdzieś na drugi plan, dzisiaj wracają do łask, stają się pełnoprawnymi tematami poważnych badań i studiów. Zajmują się nimi wybitni naukowcy. Wnioski, jakie wyciągają ze swoich badań, pozwalają nam inaczej – czasami w zaskakujący sposób – spojrzeć na własne życie.

Profesor Robert Emmons, wybitny badacz wdzięczności, pokazuje, jak ogromne ma ona znaczenie dla naszego dobrostanu (s. 48). Nie mniej istotna jest umiejętność przebaczania – doktor Małgorzata Szcześniak nie ma wątpliwości, jak powinna brzmieć odpowiedź na odwieczne pytanie „czy przebaczać”: TAK! (s. 52). Znamy powiedzenie „Nadzieja jest matką głupich”, jednak doktor Mariusz Zięba wykazuje jednoznacznie, że nadzieja jest przede wszystkim matką dobrego życia – to ona pozwala nam realizować niewielkie codzienne cele, ale i przetrwać w najtrudniejszych okolicznościach (s. 56). Susan Pinker, chyba najwybitniejsza obecnie badaczka relacji międzyludzkich, daje nam proste przesłanie: szukaj przyjaciół, buduj przyjaźnie – dzięki nim będziesz dłużej żyć (s. 44). Jej wspaniała książka Efekt wioski, która ukazała się w 2015 roku nakładem Wydawnictwa Charaktery, to wciągająca niczym najlepsza beletrystyka opowieść o tym, jak bardzo potrzebujemy do życia obecności innych ludzi.

POLE...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy