Bierzmy szczęście w swoje ręce

Ja i mój rozwój Wstęp

Marzymy o dobrym życiu, wyobrażamy je sobie, tęsknimy za nim... Czasami wydaje nam się nieosiągalne albo zbyt odległe. Współczesna psychologia pokazuje jednak wyraźnie, że jest ono bliżej, niż nam się wydaje.

Nie znam nikogo, kto nie chciałby mieć dobrego życia. Dla jednych oznacza ono życie spokojne, dla drugich pełne przygód, dla innych wygodne, dla kolejnych – z dala od ludzi... Są i tacy, którzy poświęcają się bez reszty innym, oraz tacy, którzy są najszczęśliwsi, kiedy mają wszystko pod kontrolą.

Rozumiemy dobre życie na niezliczoną ilość sposobów. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, jak wielkie znaczenie dla naprawdę dobrego życia mają nadzieja, wdzięczność, intuicja, przebaczenie, przyjaźń, optymizm i pesymizm? Na wiele lat zostały one zepchnięte przez psychologię gdzieś na drugi plan, dzisiaj wracają do łask, stają się pełnoprawnymi tematami poważnych badań i studiów. Zajmują się nimi wybitni naukowcy. Wnioski, jakie wyciągają ze swoich badań, pozwalają nam inaczej – czasami w zaskakujący sposób – spojrzeć na własne życie.

Profesor Robert Emmons, wybitny badacz wdzięczności, pokazuje, jak ogrom...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI