Dołącz do czytelników
Brak wyników

Psychologia i życie

7 kwietnia 2019

NR 4 (Kwiecień 2019)

Aureola czy rogi?

0 329

Zdaniem jednych ktoś może być godny potępienia. Inni zaś uznają, że ta sama osoba zasługuje na pomnik. Przy czym obie strony są przekonane, że tylko one mają dostęp do prawdy.

Otaczający nas świat daleki jest od jednoznaczności. Dominują w nim różne odcienie szarości. Tymczasem wielu ludzi ma tendencję do spostrzegania go w sposób spolaryzowany. Widzimy swoich i obcych, naszych i „onych”, dobrych i złych. Mimo to pomiędzy biegunami każdej z wymienionych par możemy znaleźć przypadki pośrednie. Kto jest swoim – czy tylko członkowie naszej rodziny, czy również sąsiedzi, których znamy od dawna? To samo możemy powiedzieć o obcych – czy obcymi są imigranci z krajów Bliskiego Wschodu, a mniej obcymi Czesi, którzy dawno temu osiedlili się w Polsce? Jeszcze mniej obcy może być sąsiad, który niedawno wprowadził się do naszego domu i przeprasza za hałasy związane z remontem. Pomimo tego jesteśmy przekonani, że świat można naprawdę podzielić na swoich i obcych, naszych i „onych”, itd.

Psychologowie społeczni dawno temu opisali dwa mechanizmy, które sprzyjają tworzeniu spolaryzowanego obrazu świata. Pierwszy z nich zwany jest efektem aureoli albo efektem anielskim. Polega na tym, że po wykryciu jednej cechy pozytywnej u jakiejś osoby, skłonni jesteśmy przypisywać jej również inne cechy pozytywne. Na przykład osoba atrakcyjna fizycznie uznawana jest za bardziej inteligentną, błyskotliwą i sympatyczną. Notabene, atrakcyjność fizyczna wpływa na oceny postępowania danej osoby: stwierdzono na przykład, że w Stanach Zjednoczonych osoby atrakcyjne fizycznie dostawały mniejsze wyroki za te same przestępstwa niż ci, którzy byli mniej ładni. Drugi mechanizm określany jest mianem efektu diabelskiego. W tym przypadku, jeśli u kogoś wykryjemy jedną cechę negatywną, łatwo przypisujemy mu inne cechy negatywne. Ktoś, kto uderzył psa na ulicy, może być uznany nie tylko za osobę okrutną, lecz także za kłamcę i skąpca. Krótko mówiąc, taka osoba jest demonizowana

Interesując...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy