Aromaterapia – dobrodziejstwa płynące z natury - Co nam daje smakowanie zapachów?

Poradnik pozytywnego myślenia na czas wyzwań

Na co dzień najczęściej nie myślimy o tym, w jaki sposób nasz organizm wykonuje funkcje życiowe. Po prostu działa – a zawiaduje nim autopilot, którym jest system nerwowy. Wielozadaniowość, tempo życia, przymus perfekcjonizmu, długotrwały stres, sytuacje traumatyczne wpływają znacząco na organizm, wywołując w nim szereg reakcji.

W momencie zaburzenia równowagi między częścią odpowiedzialną za zachodzące procesy wewnętrzne, wynikłe ze wzrostu pobudzenia, a częścią odpowiadającą za procesy związane z jego zahamowaniem zwiększa się ryzyko wystąpienia patomechanizmu. Jednym z przykładów jest długotrwały stres, w wyniku którego występuje przewlekły wzrost pobudzenia nad hamowaniem, co z kolei przyczynia się do chorób układu sercowo-naczyniowego, zaburzeń metabolicznych czy niewydolności nerek. W funkcjonowaniu codziennym, w którym dominują napięcie, troski, liczne problemy, jesteśmy narażeni na owe zachwiania w obrębie naszego autopilota. Jak więc możemy zadbać o jego kondycję?

POLECAMY

Zadbaj o relacje z samym sobą

Podstawą jest kontakt z samym sobą, poznanie swoich potrzeb, kontrola niesprzyjających nawyków i okazywanie sobie wsparcia na wielu płaszczyznach, w tym dotyczących zmysłów. Węch jest często niedocenianym zmysłem przez człowieka, a przecież ma ogromną wrażliwość na bodźce. Substancje zapachowe niosą wiele informacji, m.in. regulują spożycie jedzenia, wpływają na preferencje żywieniowe, ostrzegają o niebezpieczeństwie, wpływają na postrzeganie atrakcyjności seksualnej partnera. Zmysł powonienia wykrywa dany zapach w otoczeniu, rozróżnia go, dodatkowo klasyfikuje najczęściej poprzez dodanie składnika afektywnego (np. przyjemny, nieprzyjemny), co wynika z zaangażowania struktur limbicznych. Ponadto świadoma percepcja zapachów wpływa na wyższe piętra układu nerwowego, obszary korowe, oddziałując np. na motywację i decyzyjność. Aromaterapia jest przykładem nieinwazyjnego oddziaływania na zmysł powonienia. By był on korzystny, istotne jest sięganie po odpowiednie produkty. Idealnym przykładem są olejki eteryczne ze względu na ich właściwości, które przyczyniają się do poprawy samopoczucia przez pobudzenie sił witalnych organizmu, poprawę ogólnego stanu zdrowia oraz utrzymanie harmonii między ciałem a duchem. Powstają w procesie destylacji, podczas którego wykorzystywane są różne części roślin (liście, kora, łodyga, korzenie, kwiaty). Także ekstrakcja – wyciskanie i tłoczenie na zimno są metodami do uzyskania owych terapeutycznych właściwości. W efekcie aktywne substancje cechują...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI