Ambitna łodzianka

Psychologia i życie

Franciszka Baumgarten-Tramer była jedną z najwybitniejszych polskich badaczek pierwszej połowy XX wieku. Interesowała się psychologią dzieci i młodzieży, psychoanalizą, kwestiami etycznymi i pacyfistycznymi.

Latem 1901 roku, w wieku 18 lat, Franciszka Baumgartenówna (1883–1970) ukończyła gimnazjum żeńskie w Łodzi. Była jedną z 44 absolwentek szkoły, które mogły wyjechać na wakacje z poczuciem sukcesu na tym ważnym etapie życia. Jednak żadna z jej koleżanek – a były wśród nich Polki, Żydówki, Niemki i Rosjanki reprezentujące cały przekrój społeczeństwa Ziemi obiecanej – nie zapisała się później w nauce.

Baumgartenówna chyba jako jedyna z tej grupy rozwijała dalej swoje zdolności. Po krótkim pobycie na prowincji (gdy w grudniu 1899 roku spłonęła w Łodzi dzierżawiona przez jej ojca Rafała przędzalnia wełny, przeniósł się on do miejscowości Klonowa w powiecie sieradzkim) Franciszka podjęła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Później kontynuowała je w Paryżu, wróciła jednak do Krakowa, a naukę sfinalizowała w Szwajcarii. Pod koniec marca 1910 roku czytelnicy „Kuriera Warszawskiego” mogli dowiedzieć się z krótkiej notatki na pierwszej stronie, że „Panna Franciszka Baumgartenówna uzyskała na uniwersytecie zurychskim stopień dr-a filozofii z zaszczytnym odznaczeniem pracy doktorskiej. Panna B. jest pierwszą łodzianką, która ukończyła wydział filozoficzny z powyższym stopniem”. Od tej chwili miała już otwartą drogę do dalszej pracy naukowej, którą zajmowała się przez całe życie.

O cudach i podświadomości

Od wczesnej młodości Franciszka Baumgarten dużo czytała i szukała dla siebie powołania, które pozwoliłoby jej dzielić się z innymi ludźmi przemyśleniami i twórczością. W autobiografii wyznała: „powieściopisarz, dziennikarz, filozof, krytyk, psycholog, psycholog przemysłowy – to były poszczególne etapy na mojej drodze do dojrzałości”. Bardzo trudno znaleźć jakiekolwiek ślady jej prób literackich – może poza wzmianką o nadesłaniu wierszowanego rozwiązania szarady konkursowej w „Kurierze Warszawskim”. Wyraźne są natomiast dowody jej pierwszych działań na polu nauki. Artykuły zaczęła publikować już w czasie studiów w Szwajcarii. Debiutowała w 1909 roku trzyczęściowym sprawozdaniem z VI Międzynarodowego Kongresu Psychologicznego w Genewie, opublikowanym w piśmie „Nauka i Życie” (dodatek do warszawskiego dziennika „Nowa Gazeta”). Nieco później, w lutym 1911 roku, zamieściła tam tekst „Zagadkowe zjawisko w świetle psychologii”, w którym próbowała wyjaśnić istotę „produkcji cudów” przez jasnowidza Ernesto Belliniego w teatrze Apollo w Berlinie. W kolejnym artykule opublikowanym w tym piśmie w trzech częściach (od października do grudnia tegoż roku) przedstawiła „Badania psychologiczne nad skojarzeniami”. A w roku 1912 zamieściła tam serię tekstów na temat podświadomości.

Pracować, myśląc

Po powrocie do kraju Baumgarten występowała z publicznymi odczytami. W Łodzi wygłaszała wykłady na otwartych spotkaniach Towarzystwa Krzewienia Oświaty. W grudniu 1912 roku miała referat „Co to jest psychologia?”. Mówiła o przedmiocie psychologii, wyjaśniała, czym jest dusza, jakie są sposoby badania zjawisk duchowych, co przynoszą wyniki badań p...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI