Aleppo – raport z oblężonego miasta
Marta Titaniec inne Charaktery 5/2017
Spotkałam uchodźców żyjących w obozach i w nieformalnych obozowiskach. Widziałam rozpacz chłopaka, który dowiedział się przy mnie, że zginął jego brat. Ci ludzie są dotknięci cierpieniem, które nam zostało oszczędzone.

W 2017 roku Aleppo jest jak Warszawa w 1944. Miasto gruzów, ciemności i zimna. A jednak również miasto budzącego się życia i zmartwychwstawania. Od lipca 2015 roku nie ma prądu, od ponad dwóch lat nie ma bieżącej wody. Widziałam na ulicach kolejki małych cystern – po kilku godzinach czekania, napełnione wodą, ruszały do mieszkańców. Nad głowami unosi się sieć kabli, zapewniająca dostęp do chociaż jednego tzw. ampera, co oznacza światło z jednej żarówki przez kilka godzin w ciągu dnia. Dzieci na ulicach niosące butelki z wodą – każde dźwiga tyle, ile zdoła unieść. W Syrii prawie trzy miliony dzieci nie chodzi do szkoły. Badania Save the Children alarmują: trzy miliony dzieci poniżej szóstego roku życia zna tylko wojnę. Wszystkie wzrastały w strachu, w cieniu konfliktu. Czy to będzie złamane pokolenie – po doświadczeniu traumy i ekstremalnego strachu? „Wyhodowaliśmy dzięki wojnie nową
Kob
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówMarta Titaniec
, absolwentka politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jest kierowniczką działu
projektów zagranicznych w Caritas Polska. Sekretarz generalna Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, członkini Zespołu Laboratorium WIĘZI, wiceprezes Fundacji św. Wojciecha-Adalberta w Gnieźnie.