Aktywni seniorzy

Zdrowie i choroby Praktycznie

Jeśli chcesz cieszyć się długim życiem, nie rozleniwiaj się po przejściu na emeryturę. Dołącz do klubu seniora, rozpocznij naukę na uniwersytecie trzeciego wieku, zaangażuj się w wolontariat – radzi dr Niklas Steffens z University of Queensland.

Zakończenie pracy zawodowej oznacza ogromną zmianę w życiu. Jedni z utęsknieniem wyczekują tego momentu, dla innych to niezwykle trudny czas. Badania pokazują, że wiele osób szybciej podupada wtedy na zdrowiu. Okazuje się jednak, że działanie ochronne może mieć aktywność społeczna.

POLECAMY

Dr Steffens i jego współpracownicy podkreślają, że im więcej inicjatyw zajmuje czas emeryta w pierwszym roku po zakończeniu pracy zawodowej, tym niższe ryzyko śmierci. W badaniu wzięło udział 424 Anglików i Angielek w wieku 50 lat i starszych. Udzielali oni informacji na temat organizacji, klubów, społeczności, do których należą. Wypełniali również testy dotyczące jakości życia i zdrowia fizycznego. Wyniki pokazały, że uczestnicy zadowoleni z życia przed emeryturą częściej niż inni badani byli z niego zadowoleni również po zakończeniu pracy zawodowej.

Wpływ na poczucie dobrostanu miała też przynależność do grup. Oszacowano, że jeśli osoba przed przejściem na emeryturę należała do dwóch grup i nie zrezygnowała z uczestnictwa w nich w ciągu sześciu lat po zaprzestaniu pracy zawodowej, ryzyko śmierci w tym okresie wynosiło 2 proc. Wzrastało ono do 5 proc., jeśli osoba zrezygnowała z przynależności do jednej z grup, i do 12 proc., jeśli zrezygnowała z obu.

Okazało się, że przynależność do grup społecznych ma podobne działanie ochronne jak ćwiczenia fizyczne. W przypadku jednego intensywnego treningu tygodniowo ryzyko śmierci w ciągu sześciu lat wynosiło 3 proc., jeśli jednak osoba przestała ćwiczyć po przejściu na emeryturę, ryzyko to wzrastało do 11 procent. (oprac. marg)

POLECAMY W E-SKLEPIE CHARAKTERÓW

Pakiet książek o bliskości:"Efekt wioski" oraz "Bliżej ludzi. Rozmowy z mistrzami" w promocyjnej cenie 85 zł

„Efekt wioski. Jak kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi” to najnowsza książka znakomitej kanadyjskiej psycholog...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Zobacz więcej

POLECAMY

Przypisy