Aktywni seniorzy

Zdrowie i choroby Praktycznie

Jeśli chcesz cieszyć się długim życiem, nie rozleniwiaj się po przejściu na emeryturę. Dołącz do klubu seniora, rozpocznij naukę na uniwersytecie trzeciego wieku, zaangażuj się w wolontariat – radzi dr Niklas Steffens z University of Queensland.

Zakończenie pracy zawodowej oznacza ogromną zmianę w życiu. Jedni z utęsknieniem wyczekują tego momentu, dla innych to niezwykle trudny czas. Badania pokazują, że wiele osób szybciej podupada wtedy na zdrowiu. Okazuje się jednak, że działanie ochronne może mieć aktywność społeczna.

POLECAMY

Dr Steffens i jego współpracownicy podkreślają, że im więcej inicjatyw zajmuje czas emeryta w pierwszym roku po zakończeniu pracy zawodowej, tym niższe ryzyko śmierci. W badaniu wzięło udział 424 Anglików i Angielek w wieku 50 lat i starszych. Udzielali oni informacji na temat organizacji, klubów, społeczności, do których należą. Wypełniali również testy dotyczące jakości życia i zdrowia fizycznego. Wyniki pokazały, że uczestnicy zadowoleni z życia przed emeryturą częściej niż inni badani byli z niego zadowoleni również po zakończeniu pracy zawodowej.

Wpływ na poczucie dobrostanu miała też przynależność do grup. Oszacowano, że jeśli osoba przed...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI