5 sposobów na stres nastolatka

Na temat
  1. KOJĄCY SEN

Dajmy młodzieży się wyspać, organizmy nastolatków mają zdecydowanie większe zapotrzebowanie na sen. To, że nasza dorastająca córka czy syn nie mogą rano podnieść się z łóżka,  nie jest wynikiem ich lenistwa, złośliwości czy buntu, ale naturalnej potrzeby dłuższej regeneracji. A to wszystko z powodu ogromu zmian zachodzących w ich mózgach. Reorganizacja układu nerwowego pochłania duże ilości energii. Zmęczony organizm jest dużo bardziej narażony nie tylko na różnego rodzaju infekcje, ale również ciężej mu radzić sobie z problemami dnia codziennego - stresorami. W czasie snu mózg przetwarza i porządkuje informacje, emocje się wyciszają. Zmęczony nastolatek będzie podatny na typowe błędy w myśleniu: katastrofizację, myślenie czarno-białe, wyolbrzymianie itp. A to niestety sprzyja nakręcaniu się spirali stresu. Kiedy jesteśmy wypoczęci, myślimy logiczniej, jesteśmy bardziej kreatywni (np. szukając rozwiązania trudnej sytuacji), mamy lepszy humor (śmiech niweluje napięcie wywołane stresem) i jesteśmy bardziej skłonni uwierzyć, że wszystko będzie dobrze!

  1. MOC PRZYJAŹNI

Okres adolescencji to czas odkrywania, kim jestem, kim chcę być, kształtowania się tożsamości. Dla młodego człowieka zdanie rówieśników jest niezmiernie ważne. To właśnie najczęściej ta grupa jest  dla niego punktem odniesienia przy podejmowaniu ważnych decyzji. Wspierające relacje z rówieśnikami są nieprzecenionym zasobem nastolatka chroniącym go przed poczuciem osamotnienia, alienacji i braku zrozumienia, a to z kolei zabezpiecza go przed nadmiernym przeżywaniem stresu. Możliwość podzielenia się swoimi troskami z bliskimi ludźmi w zbliżonym wieku, często przeżywającymi podobne problemy, ogromnie zwiększa szanse na rozluźnienie się i odstresowanie. Ale żeby nastolatek mógł zbudować wokół siebie grupę wsparcia, my dorośli musimy mu na to pozwolić - czasami trochę odpuścić naukę czy zaproponować podwiezienie do przyjaciół. Zdarza się, że rodzice niestety utrudniają dzieciom budowanie przyjaźni. Zbyt ambitne podchodzenie do edukacji nastolatków, zarzucanie ich nadmiarem obowiązków, zabranianie na typowe młodzieżowe stroje  czy fryzury, co czasami powoduje, że młody człowiek nie może czuć się częścią grupy – to tylko niektóre z błędów rodziców popełnianych najczęściej w dobrej wierze, ale jednak stające na drodze nastolatkowi w zdobywaniu znajomości.
 

POLECAMY

 

  1. BAKTERIE NA DOBRY NASTRÓJ

Kiedy nastolatek  przeżywa stres, oznacza to, że jego organizm zostaje wytrącony z równowagi, w efekcie czego rozpoczyna się procesy wyhamowywania oraz wydzielania określonych grup hormonów, układ nerwowy zostaje pobudzony, a ciało szykuje się do walki. Konsekwencją tego są zaburzone procesy trawienia i spadek odporności organizmu, gdyż szukając pokładów energii, ciało wstrzymuje niektóre procesy, by jej nie tracić. Wiele osób stres odczuwa intensywnie w brzuchu. Dzieje się tak, ponieważ neurony jelitowe i centralny układ nerwowy człowieka łączą się ze sobą na poziomie biochemicznym i fizycznym. Te drogi nazwano osią mózgowo-jelitową. Aby wzmocnić nastolatka i ułatwić mu radzenie sobie z przeżywanym stresem, można zadziałać na bakterie jelitowe poprzez przyjmowanie odpowiednich probiotyków. Badania wykazały, że przyjmowanie probiotyków zmniejsza intensywność odczuwania bóli brzucha oraz nudności i wymiotów wywołanych stresem. Żeby jednak probiotyki pozytywnie wpłynęły na kondycję psychiczną dziecka muszą zawierać odpowiednie szczepy, takie jak  Lactobacillus helveticus Rosell® – 52 i Bifidobacterium longum Rosell® – 175.

  1. CZAS NA RELAKS

Techniki relaksacyjne są sprawdzonym sposobem na redukowanie napięć w ciele i niwelowanie nieprzyjemnych skutków stresu. Relaksacja pomaga wyciszyć organizm i spowolnić gonitwę myśli. Umiejętność odprężania się jest zasobem na całe życie, ale wymaga treningu. Nauczmy nasze dzieci, jak to robić, a przy tym rozpocznijmy nową rodzinną tradycję na wspólne spędzanie czasu. Żeby techniki przyniosły pozytywne skutki, należy je wykonywać regularnie, natomiast sama relaksacja może trwać kilkanaście minut, a trzeba przyznać, że to niewiele, żeby pomóc nastolatkowi lepiej radzić sobie ze stresem. Na ten moment technik relaksacyjnych jest tak dużo, że każdy znajdzie coś, co mu odpowiada, a warto wypróbować parę sposobów i zaprzyjaźnić się z tym, który jest dla nas atrakcyjny. Można wybierać spośród ćwiczeń oddechowych, technik wizualizacyjnych, technik relaksujących mięśnie, jogi, medytacji itp.

  1. BLISKOŚĆ NADAL JEST WAŻNA

Chociaż czasami mogłoby się wydawać inaczej, dla nastolatka rodzic nadal pozostaje najważniejszym dorosłym. Młody człowiek, pomimo buntowniczego nastawienia, bardzo potrzebuje od rodziny wsparcia i miłości. Nie pozbawiajmy starszych dzieci czułych gestów z naszej strony. Pamiętajmy, że dzięki wspierającej relacji z bliską osobą w organizmie wydziela się dopamina - neuroprzekaźnik odpowiedzialny m.in. za regulację procesów emocjonalnych. To pozytywnie wpływa na motywację i ogólne samopoczucie, a także zmniejsza odczuwanie stresu.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI