MATERIAŁ PR Styl życia

Ubezpieczenie dla nowego samochodu – o czym pamiętać?

Najprościej rzecz ujmując, ubezpieczenia samochodowe możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich może nosić nazwę „trzeba mieć”, gdyż tego wymagają od nas przepisy prawa, druga zaś – „należy mieć”, gdyż tego domaga się tzw. zdrowy rozsądek.

Zobacz, co warto wiedzieć, zwłaszcza jeśli kupujesz ubezpieczenie dla nowego samochodu!

Ubezpieczenie dla nowego samochodu – studium przypadku

Być może zapytasz: „Po co to komu?”. Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie, przeanalizujmy następującą sytuację: kupujemy nowy samochód, prosto z salonu, za np. 80 tys. zł. Wykupujemy powszechnie stosowane ubezpieczenie dla nowego samochodu, w tym autocasco, które gwarantuje odzyskanie pieniędzy w wypadku utraty przedmiotu ubezpieczenia. W kolejnym roku użytkowania pojazdu odnawiamy cały ten pakiet ubezpieczeń. Tylko że teraz samochód wart jest już „zaledwie” np. 65 tys. zł. W trzecim roku robimy tak samo, tyle że wartość samochodu, wskutek eksploatacji i starzenia się pojazdu, spada do 55 tys. zł. Aż nagle w tymże trzecim roku użytkowania pojazdu ktoś nasze auto kradnie. Ile w takim wypadku odzyskamy z ubezpieczenia AC?

Odszkodowanie z tego tytułu będzie wynosić około 55 tys. zł. Okazuje się więc, że w ciągu nieco ponad 2 lat utrata wartości samochodu wyniosła mniej więcej 25 tys. zł, co jest normalnym efektem eksploatacji pojazdu (oczywiście zależy to od marki i modelu samochodu). Tymczasem na skutek kradzieży, pomimo ubezpieczenia AC, straciliśmy jednak auto o dużej wartości początkowej. Istnieje jednak sposób, aby się przed tym uchronić.

Ubezpieczenie auta zabezpieczające 100% wartości pojazdu?

Jako odpowiedź na tego typu sytuacje Volkswagen Financial Services przygotował ubezpieczenie RTI, czyli ubezpieczenie 100% wartości fakturowej samochodu. W ramach ubezpieczenia RTI możemy ubezpieczyć samochód na dokładnie taką sumę, za jaką nabyliśmy pojazd i jaka widnieje na fakturze zakupu. Z takiego ubezpieczenia auta możemy korzystać przez dwa lub trzy lata eksploatacji pojazdu (w zależności od tego, jaką opcję wybierzemy przy podpisaniu umowy). Jeśli więc w tym czasie dojdzie do szkody całkowitej lub utraty samochodu wskutek kradzieży, nawet pod koniec 3. roku eksploatacji pojazdu otrzymamy odszkodowanie w wysokości pełnej kwoty, za jaką kupiliśmy samochód.

Auto podwójnie zabezpieczone

Nawet w przypadku, gdy przez pierwszych 12 miesięcy eksploatacji samochodu ubezpieczenie AC gwarantuje ubezpieczonemu odszkodowanie w wysokości pełnej wartości auta, RTI może ci się przydać, jeśli dojdzie do szkody całkowitej lub kradzieży. Wtedy – w tym pierwszym roku – z ubezpieczenia RTI otrzymasz nawet do 9 tys. zł, z których możesz sfinansować:

    •    opłaty związane z rejestracją nowego pojazdu,
    •    koszt pierwszego tankowania nowego auta,
    •    prowizję dla Volkswagen Financial Services, jeśli zdecydujesz się na podpisanie nowej umowy leasingowej,
    •    koszty nowych polis komunikacyjnych dla nowego auta.

Jak widać, myśląc o ubezpieczeniu nowego samochodu z salonu, warto obok pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych przemyśleć zakup ubezpieczenia RTI. Zapytaj więc sprzedawcę w salonie dealerskim o warunki i koszty takiego dodatkowego zabezpieczenia twojego pojazdu i… portfela!

Wstecz