Co oznacza mokry kaszel?

Styl życia

Kaszel to naturalny odruch obronny organizmu, który umożliwia usuwanie nadmiaru wydzieliny lub ciała obcego [1]. Kiedy jednak staje się uporczywy, wilgotny i towarzyszą mu inne objawy, może oznaczać problem zdrowotny, który wymaga leczenia. Czego oznaką może być mokry kaszel? Dowiedz się więcej!

Czym jest kaszel mokry?

Kaszel produktywny, wilgotny lub mokry to rodzaj kaszlu, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny, fachowo nazywanej plwociną [1, 2]. Występuje w odpowiedzi na podrażnienie receptorów nerwowych znajdujących się w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. Głównym zadaniem kaszlu mokrego jest dążenie do oczyszczenia się zajętych przez infekcję dróg oddechowych z zalegającej w nich dużej ilości wydzieliny [2, 3].

POLECAMY

W przeciwieństwie do kaszlu suchego nie jest gwałtowny. Chory sam decyduje, kiedy zakaszle. Więcej o tym, jak odróżnić kaszel mokry od suchego, przeczytasz na stronie: https://deflegmin.pl/wszystko-co-trzeba-wiedziec-o-kaszlu-mokrym/.

Co oznacza mokry kaszel?

Pojawienie się mokrego kaszlu może wskazywać na toczącą się infekcję dróg oddechowych. Zazwyczaj poprzedza go wtedy pojawienie się kaszlu suchego. Kaszel mokry u dzieci lub u dorosłych jest częstym objawem takich chorób jak przeziębienie, bakteryjne zapalenie płuc, zapalenie zatok, ropne zapalenie oskrzeli [2]. Jednak może towarzyszyć również innym, poważniejszym chorobom, takim jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, rozstrzenie oskrzeli lub mukowiscydoza [4]. W takich przypadkach chory zmaga się z odkrztuszaniem plwociny, która ma charakter ropny lub śluzowy.

W skrajnych przypadkach w wydzielinie może pojawić się krew, która jest oznaką konieczności niezwłocznego skonsultowania się z lekarzem. Krew obecna podczas mokrego kaszlu może wskazywać na gruźlicę lub nawet na nowotwór. Czasami jest też oznaką urazu płuc lub niewydolności lewokomorowej serca [2, 3].

Kaszel produktywny i jego przyczyny

W ustaleniu przyczyn kaszlu mokrego pomaga ocena wyglądu plwociny. Należy zwrócić szczególną uwagę na jej konsystencję, kolor i ilość [2, 3]:

  • ropna (kolor żółty lub zielony) może wskazywać na zakażenie zatok przynosowych, oskrzeli lub płuc;
  • ropna występująca w dużych ilościach jest charakterystyczna dla rozstrzenia oskrzeli, pęknięcia ropnia płuca do oskrzela;
  • gęsta, lepka, śluzowa plwocina występująca głównie rano wskazuje na przewlekłe zapalenie oskrzeli lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc;
  • przezroczysta i lepka plwocina pojawia się przy astmie, rzadziej gruczolakoraku;
  • plwocina, w której są grudki i czopy to oznaka grzybicy lub mukowiscydozy;
  • wydzielina z cząstkami pokarmu to przejaw przetoki tchawiczo-przełykowej lub zaburzenia połykania;
  • plwocina z krwią oznacza urazy, skazy krwotoczne, rozstrzenie oskrzeli, gruźlicę lub w najgorszym przypadku nowotwór.

Natomiast plwocina o nieprzyjemnym zapachu jest charakterystyczna dla zakażeń bakteryjnych (bakteriami beztlenowymi).

Jak leczyć mokry kaszel?

Należy pamiętać, że uporczywy, mokry kaszel często ma niejednorodne pochodzenie. U większości chorych za objawy odpowiada więcej niż jedna przyczyna [4]. Dlatego tak ważna jest diagnostyka medyczna w celu ustalenia powodu kaszlu i włączenia odpowiedniego leczenia w celu jego usunięcia. Istotne jest tu ustalenie charakteru kaszlu [1]. W przypadku postaci produktywnej nie należy podawać leków hamujących kaszel (przeciwkaszlowych). Podstawą postępowania w takim przypadku jest oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny, zatem kaszel jest tu odruchem pożądanym. Dlatego można przyjmować leki rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające jej odkrztuszanie, a nie osłabiające kaszel. Pomocne są również inhalacje oraz zabiegi fizjoterapeutyczne, które zwiększają efektywność odruchu kaszlowego [2].

Więcej informacji o postępowaniu w przypadku kaszlu mokrego i suchego znajdziesz pod adresem https://deflegmin.pl/kaszel-suchy-a-mokry-jak-rozpoznac-i-leczyc/.

 

 

Bibliografia:

[1] Undrunas A., Kuziemski K., Uporczywy kaszel – trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej, Forum Medycyny Rodzinnej 2017, vol 11, no 4, 149–155.

[2] Wiercińska M., Kaszel: kaszel mokry i suchy, sposoby na kaszel, kiedy zgłosić się do lekarza?, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/70135,kaszel (dostęp: 19.09.2023)).

[3] Szczeklik W.. i in., Kaszel, 2020 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.16 (dostęp: 19.09.2023)).

[4] Batura-Gabryel H., Kaszel – trudny problem kliniczny, Nowa Medycyna 1/2012, 7-9.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI