Pochwała porażki – przeczytaj fragment książki!

Styl życia

Porażka najczęściej występuje w towarzystwie sukcesu. Zwróćmy uwagę na to, jak mówimy: „nie osiągnięto sukcesu na skutek porażki” albo: „gdyby nie porażka, sukces byłby większy”. Żyjemy w czasach kultu sukcesu, bardzo często się o nim mówi, do niego dąży, powstaje mnóstwo poradników o tym, jak go osiągnąć. W naszej, zachodnioeuropejskiej kulturze porażka jest brzydszą siostrą procesu, który jest związany z sukcesem. Wskutek naszego nieustannego uwielbienia sukcesu porażka ma zszarganą reputację. Tymczasem, porażka uczy nas jak lepiej sobie radzić z wyzwaniami, które stawia przed nami życie. O tym jak przekuć porażkę w coś dobrego opowiada autor książki „Pochwała porażki” Costica Bradatan. Polska premiera już 16 kwietnia.

Zdaniem autora, kiedy doświadczamy porażki definiujemy nas samych, uczymy się jak akceptować nasze niedoskonałości i słabości. W obliczu fiaska separujemy się od innych ludzi, czujemy, że nie pasujemy do tego świata. To odsunięcie sprawia, że zaczynamy kwestionować nasze miejsce na ziemi, a to z kolei prowadzi nas do egzystencjalnego przebudzenia, które pozwala nam zrozumieć kim jesteśmy i czy jesteśmy na właściwej drodze.

Costica Bradatan zadaje ważne pytanie: czy porażka może ocalić nam życie? Terapia oparta na porażce może wydawać się zaskakująca. To, jak przekuć porażkę w coś dobrego, stanowi opowieść o perypetiach znanych postaci historycznych, które wytrwale uprawiały sztukę porażki. Zdaniem autora prawdziwa porażka prowadzi do pokory. Jedynie pokora, czyli „bezinteresowny szacunek do rzeczywistości” pozwala nam pojąć co się dzieje i poczuć, że jesteśmy na drodze do uzdrowienia.  Książka pozwala nie tylko zrozumieć istotę porażki, oswoić ją, ale również wykorzystać ją jako naszego życiowego przewodnika.

Autor analizuje w książce różne kręgi porażki, zaczynając od zewnętrznego kręgu porażki fizycznej, polegającej na dysonansie duchowym: „jesteśmy zgoła odmienni od rzeczy, choć żyjemy pośród nich, korzystamy z nich i polegamy na nich.” Kolejny krąg to porażka polityczna. Polityka dotyka nas wszystkich bez względu na to jak daleko staramy się od niej uciec. A sam fakt, że deklarujemy się jako apolityczni jest decyzją polityczną. Kolejny krąg, który analizuje Costica to porażka społeczna. Jeśli nawet zdecydujemy się żyć w samotności, z dala od relacji z innymi ludźmi to społeczeństwo nadal tkwi w nas samych. Ostatni krąg to porażka biologiczna, czyli nasza śmiertelność. Śmierć zapisana jest w naszym DNA i nie możemy od niej uciec.

Zdaniem autora, jedynie poprzez kumulację doświadczeń oderwania, zaburzenia i dyskomfortu jesteśmy w stanie odczuć pokorę i uzdrowić się z pychy i egocentryzmu, z naszego niedopasowania do rzeczywistości. Wyruszając w podróż przez te cztery kręgi porażki udajemy się w poszukiwanie nas samych. To może być jedna z najtrudniejszych i najdłuższych podróży, ale dzięki niej możemy doświadczyć katharsis.

O Autorze:

Costica Bradatan – profesor filozofii. Prowadził wykłady na licznych uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, Europie, Ameryce Łacińskiej i Azji. Autor książek przetłumaczonych na dwadzieścia języków, w tym holenderski, włoski, chiński, wietnamski, arabski i perski. Pisze m.in. dla „New York

Informacje szczegółowe o książce:

Data premiery: 16.04.2024

Liczba stron: 290

Oprawa: miękka

Link do strony, gdzie można kupić książkę: https://ksiegarnia.pwn.pl/Pochwala-porazki,1051476618,p.html

 

 POBIERZ FRAGMENT KSIĄŻKI

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI