Zdaniem autora, kiedy doświadczamy porażki definiujemy nas samych, uczymy się jak akceptować nasze niedoskonałości i słabości. W obliczu fiaska separujemy się od innych ludzi, czujemy, że nie pasujemy do tego świata. To odsunięcie sprawia, że zaczynamy kwestionować nasze miejsce na ziemi, a to z kolei prowadzi nas do egzystencjalnego przebudzenia, które pozwala nam zrozumieć kim jesteśmy i czy jesteśmy na właściwej drodze.
Costica Bradatan zadaje ważne pytanie: czy porażka może ocalić nam życie? Terapia oparta na porażce może wydawać się zaskakująca. To, jak przekuć porażkę w coś dobrego, stanowi opowieść o perypetiach znanych postaci historycznych, które wytrwale uprawiały sztukę porażki. Zdaniem autora prawdziwa porażka prowadzi do pokory. Jedynie pokora, czyli „bezinteresowny szacunek do rzeczywistości” pozwala nam pojąć co się dzieje i poczuć, że jesteśmy na drodze do uzdrowienia. Książka pozwala nie tylko zrozumieć istotę porażki, oswoić ją, ale również wykorzystać ją jako naszego życiowego przewodnika.
Autor analizuje w książce różne kręgi porażki, zaczynając od zewnętrznego kręgu porażki fizycznej, polegającej na dysonansie duchowym: „jesteśmy zgoła odmienni od rzeczy, choć żyjemy pośród nich, korzystamy z nich i polegamy na nich.” Kolejny krąg to porażka polityczna. Polityka dotyka nas wszystkich bez względu na to jak daleko staramy się od niej uciec. A sam fakt, że deklarujemy się jako apolityczni jest decyzją polityczną. Kolejny krąg, który analizuje Costica to porażka społeczna. Jeśli nawet zdecydujemy się żyć w samotności, z dala od relacji z innymi ludźmi to społeczeństwo nadal tkwi w nas samych. Ostatni krąg to porażka biologiczna, czyli nasza śmiertelność. Śmierć zapisana jest w naszym DNA i nie możemy od niej uciec.
Zdaniem autora, jedynie poprzez kumulację doświadczeń oderwania, zaburzenia i dyskomfortu jesteśmy w stanie odczuć pokorę i uzdrowić się z pychy i egocentryzmu, z naszego niedopasowania do rzeczywistości. Wyruszając w podróż przez te cztery kręgi porażki udajemy się w poszukiwanie nas samych. To może być jedna z najtrudniejszych i najdłuższych podróży, ale dzięki niej możemy doświadczyć katharsis.
O Autorze:
Costica Bradatan – profesor filozofii. Prowadził wykłady na licznych uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, Europie, Ameryce Łacińskiej i Azji. Autor książek przetłumaczonych na dwadzieścia języków, w tym holenderski, włoski, chiński, wietnamski, arabski i perski. Pisze m.in. dla „New York
Informacje szczegółowe o książce:
Data premiery: 16.04.2024
Liczba stron: 290
Oprawa: miękka
Link do strony, gdzie można kupić książkę: https://ksiegarnia.pwn.pl/Pochwala-porazki,1051476618,p.html