MATERIAŁ PR Styl życia

Kreatywność w pracy – jak ją pobudzić

Kreatywność wydaje się obecnie słowem-kluczem na rynku pracy. Niezależnie od branży, jaka Cię interesuje, pewnie bez problemu zauważasz, że wymagają jej pracodawcy, klienci, a nawet współpracownicy. Zastanawiasz się, jak to naprawdę jest z tą kreatywnością? Czy trzeba się z nią urodzić? Czy można ją wypracować? Dlaczego jest tak pożądaną cechą? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Moda na kreatywność

Na współczesnym rynku pracy kreatywność nie jest cechą, której poszukuje się jedynie u przedstawicieli branży kreatywnej. Pracodawcy i rekruterzy oczekują jej od przedstawicieli niemalże wszystkich zawodów. Nikogo właściwie nie dziwi już to, że twórczego podejścia wymaga się od księgowych, programistów czy sprzedawców. Dlaczego kreatywność jest dla pracodawców tak ważna? Przede wszystkim dlatego, że oznacza ona umiejętność nieszablonowego radzenia sobie z problemami – zwłaszcza takimi, które powinny zostać rozwiązane „na wczoraj”.

Czy jesteś kreatywny?

Nie ma wątpliwości co do tego, że każdego z nas wyróżniają inny temperament, charakter czy wrodzone zdolności. Niektórzy sypią pomysłami niczym z rękawa, podczas gdy inni potrzebują czasu na spokojne przemyślenia.
Czujesz, że należysz do tej drugiej grupy? Brakuje Ci twórczego zmysłu? Spokojnie! Talent może być pewnym ułatwieniem w rozwijaniu w sobie kreatywnego myślenia, jednak bez wątpienia nie jest do tego warunkiem koniecznym. Najważniejszy jest upór i praca nad sobą. A ta może być całkiem przyjemna. Wypróbuj nasze pobudzające kreatywność propozycje i pozwól sobie rozwinąć skrzydła.

  • Zorganizuj kreatywną przestrzeń – zadbaj o to, by w miejscu pracy otaczały się przedmioty, pobudzające twórczość: korkowa tablica z hasłami, które Cię motywują, kolorowe karteczki czy funkcjonalne segregatory.

  • Pracuj w kreatywnym środowisku – nic nie działa na nas tak inspirująco, jak… inni ludzie. Pracuj z osobami, od których możesz wiele się nauczyć i którzy pobudzają Twoje twórcze myślenie. Doskonałym miejscem do budowania kreatywnych doświadczeń zawodowych jest agencja interaktywna lub reklamowa. Koniecznie sprawdź, czy agencje w Twoim mieście nie poszukują stażystów lub pracowników.

  • Inspiruj się – otaczaj się sztuką, oglądaj filmy, czytaj książki, słuchaj muzyki, rysuj, pisz ręcznie. Słuchaj dzieci i ucz się od nich nieszablonowego myślenia. Każda aktywność, która rozwija Twoją twórczość, jest mile widziana.


Pamiętaj, że obudzenie kreatywności wymaga… uśpienia rutyny. Przełam się, zrób coś nowego – każdy krok, nieważne jak mały, się liczy!

Artykuł powstał przy współpracy z agencją interaktywną Empressia www.empressia.pl

Wstecz