MATERIAŁ PR Styl życia

Elementy mieszkania, które wpływają na twoje samopoczucie

Jest wiele czynników które sprawiają, że czujesz się w domu dobrze. Sprawdź, jak na twoje samopoczucie wpływają: temperatura, światło i nowoczesne zabezpieczenia.

Jak odpowiednio dobrać temperaturę mieszkania?

Według badania „Barometr zdrowych domów 2017”, 26% polskich domów jest niedostatecznie ocieplona. To ważne, bo choć każdy lubi przebywać w innej temperaturze, warto zadbać o odpowiednie ogrzewanie poszczególnych pomieszczeń, tak aby spełniały swoje przeznaczenie i nie szkodziły naszemu zdrowiu. Inspiracje, jak możesz zrobić to prawidłowo znajdziesz na portalu wnętrzarskim Domolubni.pl.

Brytyjski Instytut Monitorowania Zdrowia Publicznego West Midlands określa optymalną temperaturę w pokoju dziennym na 21°C. Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia (z ang. World Health Organization, w skrócie WHO) rozwija to zagadnienie. Wskazuje na potrzebę uzależnienia temperatury od wieku i stanu zdrowia przebywających w pomieszczeniu. Jeśli nie masz problemów ze zdrowiem, ogrzej pokój do co najmniej 18°C. Z kolei, gdy jesteś alergikiem lub borykasz się z chorobami układu oddechowego nagrzej pomieszczenie do co najmniej 16°C. Nieco wyższą temperaturę spróbuj zagwarantować osobom schorowanym i starszym. Dla nich dolną granicę stanowi 20°C. WHO nie określa maksymalnych temperatur dla poszczególnych grup. Przyjmuje natomiast, że dla wszystkich ma ona nie przekraczać 24°C. Przegrzewając pomieszczenie możesz narazić się na wysuszenie dróg oddechowych. Zbyt dużo ciepła pogarsza również naszą koncentrację.

Co z temperaturą w kuchni, łazience i sypialni?

Ogrzewając pozostałą część mieszkania dobrze, abyś stosował się do oddzielnych reguł. Postaraj się, aby najcieplej było w łazience – ok. 25°C. W kuchni pamiętaj o tym, że temperatura podnosi się podczas gotowania. Z tego powodu na co dzień utrzymuj w niej 19­20°C.

Pomieszczenia przeznaczone do spania nie powinny być nadmiernie ogrzewane. Za wysoka temperatura negatywnie wpływa na jakość naszego snu. Staje się płytki i niespokojny, przez co nie jesteś w stanie odpowiednio wypocząć. Przyjmuje się, że optymalna temperatura w sypialni ma oscylować w granicach 17­19°C. Zwróć na to szczególną uwagę, gdyż według badań CBOS (Centrum Badania Opinii Społecznej), odsetek Polaków cierpiących z powodu złej jakości snu rośnie z roku na rok.

Do utrzymania stałej i odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach najlepiej posłużą czujniki termostatyczne. Montaż tego typu urządzeń pozwala na odcięcie dopływu ciepła do grzejnika, gdy temperatura przekroczy wyznaczoną granicę.

Odpowiednie światło doda ci energii

Niebagatelną rolę w naszym życiu odgrywa światło. Spraw, by do twojego domu wpadało, jak najwięcej słońca. Poprawi to twoje samopoczucie, koncentrację i pozwali zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Z kolei zmniejszona ilość naturalnego światła odbija się negatywnie na naszej psychice. Stąd bierze się m.in. jesienna czy zimowa chandra. Pamiętaj, by za dnia odsłaniać okna i czerpać korzyści z promieni słonecznych. Gdy nie jest to możliwe, wspomóż się dodatkowym światłem sztucznym. Dobierze je tak, żeby pozytywnie wpływało na twój nastrój i na to co robisz.

Jeśli szukasz ukojenia i odpoczynku po męczącym dniu, idealne będzie światło ciepłe. Mieści się ono w przedziale temperatury barwowej (wyrażanej w Kelwinach) 2700K-6500K. Z kolei, gdy potrzebujesz energii do pracy, z pomocą przyjdzie nam światło zimne, czyli powyżej 6500K. Informacje o temperaturze barwowej znajdziesz na opakowaniu żarówki.

Unikaj oświetlenia słabej jakości. Tanie żarówki LED sprawiają wrażenie dających mocne światło. Często jest to złudny efekt uzyskany przez zastosowanie wąskich soczewek. To z kolei zwiększa natężenie prądu, który przez nie przepływa, co może powodować migotania. Nawet, gdy nie są one widoczne, skutkują osłabieniem koncentracji oraz rozdrażnieniem.
 

Jak zadbać o bezpieczeństwo domu?

Poczucie bezpieczeństwa to kolejny aspekt wpływający na twój komfort psychiczny. Poza tradycyjnymi zabezpieczeniami domu, takimi jak alarm czy płot, warto wprowadzić parę niekonwencjonalnych rozwiązań. Świetnym przykładem takiego rozwiązania jest domofon z funkcją powiadomienia na telefon. Podczas twojej nieobecności przekierowuje on dzwonek na aplikację mobilną. Dzięki temu rozwiązaniu jesteś w stanie kontrolować cały czas, kto dzwoni do twoich drzwi. Ciekawym gadżetem jest też zamek z funkcją powiadomienia o próbie otwarcia. Tak jak w poprzednim przypadku, będziesz informowany przez aplikację mobilną o każdym niepokojącym zdarzeniu.

Jest to tylko kilka nowoczesnych rozwiązań, które poprawią jakość zabezpieczenia twojego domu. Planując swój system ochrony obserwuj najnowsze trendy i ciekawostki techniczne, dzięki temu na pewno znajdziesz rozwiązanie odpowiadające twoim potrzebom.

Wstecz