MATERIAŁ PR Styl życia

Czynnik ludzki jako przyczyna utraty danych


Utrata danych w wyniku awarii komputera lub nośnika danych potrafi być prawdziwym szokiem dla ich właściciela. Wiele osób traktuje zgromadzone dane jako skarb, prywatne archiwum lub nawet coś więcej. To coś jest decydującym czynnikiem pchającym nas w kierunku działań związanych z odzyskaniem danych. Te działania mogą jednak spowodować nieodwracalne skutki i skutecznie uniemożliwić jakiekolwiek odzyskanie danych.

Polska krajem specjalistów od wszystkiego.

Dostęp do informacji stał się w ostatnich latach niewyobrażalnie łatwy. W Internecie jesteśmy w stanie znaleźć artykuł lub film na niemal każdy temat w tym również o samodzielnym leczeniu, naprawach różnego rodzaju sprzętów czy odzyskiwaniu danych. Ludzie wierzą w to co jest napisane w internecie niemal a może nawet bardziej niż w BOGA. Niestety w znaczący sposób wpływa to na ich postrzeganie sytuacji w jakiej się znaleźli oraz na sposób i podejmowane decyzje.

Z badań przeprowadzonych przez Centrum Odzyskiwania Danych, All Data Recovery i firmę Megaserwis wynika, że odsetek sprzętu komputerowego trafiającego do serwisu w przypadku awarii, który nosi ślady samodzielnych działań użytkownika wzrasta z każdym rokiem i obecnie sięga około 40% w przypadku laptopów i komputerów i 30% w przypadku uszkodzonych nośników. To przekłada się niestety na skuteczność profesjonalnych usług ponieważ samodzielne działania często są podejmowane przez osoby bez przygotowania i prowadzą do dodatkowych uszkodzeń.

Czym motywowane są takie działania? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie ale może to nasz narodowy sport aby być specjalistą od wszystkiego i od niczego. Jak monitorują wspomniane wyżej firmy same rozmowy z klientami zmieniły się w ostatnich latach a klienci mając czy nie mając racji powtarzają często te same dogmaty wiary, bo nie można tego inaczej już określić, jak by informacje z internetu były jedynie słuszne i prawdziwe w każdym przypadku.

Poniżej Rafał Smoliński z wolainfo.com.pl przedstawi kilka zachowań użytkowników komputerów, które najczęściej powodują nieodwracalne skutki.

  • W sytuacji w której dochodzi do utraty danych użytkownik formatuje dysk i próbuje odzyskać dane za pomocą różnego rodzaju programów. Wgrywa te dane z powrotem na nośnik z którego je odzyskiwał, co skutecznie zamazuje wolne miejsca. Po takiej operacji wynik może być tylko jeden, dane oryginalne mieszają się z tym co jest wgrywane i pliki nie dają się odtworzyć. Jest to sytuacja opisywana przez użytkowników przynajmniej kilka razy w tygodniu, tylko w trzech firmach komputerowych.
  • Jeśli użytkownik uzna że dysk twardy jest uszkodzony częstym działaniem jest zakup identycznego nośnika i wymiana części, które są uznane za wadliwe. Częstym działaniem jest przekładanie talerzy dysku co jest najgorszym z możliwych wyborów w takiej sytuacji. Należy tu wyraźnie zaznaczyć, że wiele usterek dysków jest związana z awarią firmware-u i nie ma potrzeby wymiany żadnych części mechanicznych. Otwierany dysk przeważnie nadaje się jedynie do utylizacji a zdarzają się przypadki dostarczenia dysku rozebranego na części i przyniesionego w reklamówce.
  • Gdy dysk nie działa lub wydaje dziwne dźwięki utarło się że jego potrząsanie uderzanie w odpowiedni sposób może go przywrócić do działania. Nic bardziej mylnego, a krążące po internecie informacje na ten temat są niestety mitem. Mitem, który powoduje wiele strat ale ludzie wierzą w to co czytają, bo jest w internecie.
  • Moc skanowania dysków programami do rzekomej ich naprawy jest naprawdę ogromna. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, a dodatkowo tą niewiedzę potęgują forumowi specjaliści, że takie programy potrafią podczas skanowania dodatkowo uszkodzić dysk. Jeśli dane są ważne podstawowym działaniem powinno być ich zabezpieczenie a nie skanowanie dysku.

Przyczyn utraty danych przez użytkowników jest naprawdę wiele, ale to co dzieje się później ma największy wpływ na możliwość ich odzyskania. Motywacja do samodzielnego działania jest bardzo dobrą cechą charakteru o ile połączymy ja z racjonalnością i umiejętną oceną sytuacji. W innym przypadku może spowodować nieodwracalne skutki. Na nic się zdadzą wtedy tłumaczenia, płacz i prośby u specjalisty, na nic będą historie i opowieści jak ważne są dane, które były na dysku.
 
Dziś, w czasach gdy każdy z nas jest producentem danych, a nośniki są naprawdę tanie kopia zapasowa powinna stać się najlepszym przyjacielem każdego użytkownika komputera. W przypadku jej braku i awarii warto wspomnieć, że większość firm zajmujących się profesjonalnie odzyskiwaniem udziela bezpłatnych konsultacji, analiz oraz wycen swoich usług. Czy warto więc ryzykować, jeśli o odzyskiwanie danych z pierwotnie uszkodzonych nośników jest tańsze i znacznie skuteczniejsze niż z tych rozgrzebanych

Inne źródła: alldatarecovery.pl centrumodzyskiwaniadanych.pl , myharddrivedied.com

Wstecz