Autor: Dariusz Skowroński

prof. dr n. hum.; psycholog i seksuolog kliniczny pracujący na Temple University Japan Campus w Tokio jako Associate Professor in Psychology and Clinical Sexology w Psychological Studies Program. Prowadzi również stacjonarny i internetowy gabinet psychologiczny i seksuologiczny, którego działalność jest adresowana do Polaków w kraju i na emigracji oraz społeczności międzynarodowej zamieszkałej w Tokio.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Skąd bierze się przemoc w relacji? Mroczne strony związków

Zdarza się, że historia miłosna, początkowo piękna i przyjemna, z czasem drastycznie zmienia swój bieg. Randki, kwiaty i komplementy zamieniają się w poniżanie, pogardę i manipulację. Jedna ze stron zostaje wciągnięta w niezdrowy układ jak w bagno. Jak to rozpoznać i jak wygląda praca terapeutyczna z takimi parami?

Czytaj więcej

Więcej niż dwoje… Czym tak naprawdę jest związek poliamoryczny?

Poliamoria to ciekawe zjawisko, które czasami bywa opacznie rozumiane. Narosło wokół niego wiele nieporozumień i stereotypów. Czym są, a czym nie są relacje poliamoryczne? Jak funkcjonuje tego typu układ?

Czytaj więcej

Kiedy kontekst ma znaczenie w postrzeganiu ciała?

Gdy Japończyk patrzy w lustro w Japonii, to nie pyta, czy dobrze wygląda, czy ma wystarczająco ładny nos lub oczy. Tylko raczej czy jak tak wyjdzie na ulicę, do pracy, to co będzie dalej? W zależności czy wychodzi na ulicę, czy idzie do onsenu, liczy się przede wszystkim kontekst – dokąd idzie, z jakimi ludźmi się dzisiaj spotka.

Czytaj więcej

Jak można się cieszyć udanym seksem nawet po wielu latach związku?

Namiętność czy pasja seksualna same w sobie nie trwają wiecznie. I­­­m dłużej z kimś jesteśmy, tym bardziej gaśnie pożądanie. Po latach „ognia w łóżku nie będzie” – twierdzą niektórzy. Nie będzie? Czy to oznacza, że w dłuższym związku nieuchronnie mija nam apetyt na seks? Czy to jakieś fatum? A jeśli nie, to co można zrobić, by nawet po latach podtrzymać w parze namiętny płomień i pociąg?

Czytaj więcej