W Polsce w ciągu roku średnio co szósty pracownik zmienia pracę. Jak rozpoznać, kiedy rzeczywiście potrzebujemy takiej zmiany?
Jest psychologiem, absolwentką studiów MBA Zarządzanie na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Doktorantka Politechniki Białostockiej na Wydziale Inżynierii Zarządzania, kierownik HR w firmie Qualent Software. Interesuje się psychologią biznesu i coachingiem w zarządzaniu.
W Polsce w ciągu roku średnio co szósty pracownik zmienia pracę. Jak rozpoznać, kiedy rzeczywiście potrzebujemy takiej zmiany?
Chcę czy muszę? Nastawienie do zmiany często decyduje o tym, czy się w nią zaangażujemy i rzeczywiście wprowadzimy w życie.
Czasem na siłę szukamy ich w sobie, czasem zupełnie ignorujemy. Wyolbrzymiamy je lub umniejszamy ich znaczenie. Nasze słabe strony. Nie są powodem do dumy, jednak świadoma praca nad nimi może spowodować, że staną się naszą siłą.
Czasem wystarczy jakieś drobne zdarzenie, moment, drobna uwaga drugiego człowieka, byśmy uznali, że zmiana w naszym życiu jest konieczna. Ale czy jest możliwa? Wiedząc, co chcemy zmienić i czemu zmiana ma służyć, łatwiej zaplanować działania, które dobre chęci przekują w efekt.
Myśląc o zmianie zachowań, nawyków czy wad, zwykle skupiamy się na krokach, które prowadzą do wyznaczonego celu. Tymczasem kluczem jest odwaga, gotowość do podjęcia ryzyka związanego ze zmianą oraz zaangażowanie. Czy mamy je w sobie?
Tak jak do tanga, tak i do konfliktu trzeba dwojga. Nie sposób go przewidzieć ani uniknąć. Jak zatem każda ze stron może wyjść z niego cało?
To, że przeceniamy siebie lub odwrotnie – oceniamy zbyt surowo, jest rzeczą normalną. Problem zaczyna się wtedy, gdy przypisywanymi sobie zdolnościami lub wyimaginowanymi wadami zaczynamy tłumaczyć zaniechanie zmian, niepodejmowanie działań czy decyzji.