Dołącz do czytelników
Brak wyników

Trening psychologiczny

2 września 2019

NR 9 (Wrzesień 2019)

Zanim rzucisz papiery

135

W Polsce w ciągu roku średnio co szósty pracownik zmienia pracę. Jak rozpoznać, kiedy rzeczywiście potrzebujemy takiej zmiany?

A może by tak jednak odejść, zmienić pracę, rzucić tę firmę? Wiele osób na pewnym etapie zawodowej aktywności mierzy się z takimi myślami, bez względu na to, czy pracują w wymarzonym zawodzie, czy też są nim rozczarowane. Czy znalazły się w niej przez przypadek, z konieczności, czy z ciekawości.

POLECAMY

Praca, którą wykonujemy, to często potwierdzenie naszych umiejętności, wiedzy, kwalifikacji, osobowości, charakteru. Daje nie tylko pieniądze i bezpieczeństwo, ale pozwala też tworzyć obraz własnej osoby – jestem człowiekiem sukcesu czy porażki? Co potrafię? Kto we mnie wierzy? Jak oceniają mnie inni?

Od tego, jakie odpowiedzi znajdziemy na te pytania, zależy to, czy zmienimy pracę i czy uda nam się zyskać taką pracę, która da szansę na spełnienie i zadowolenie.

Kluczowe pytania

By zmiana pracy miała sens i przyniosła nam satysfakcję, warto zastanowić się nad tym, co przyświeca zmianie – jakie nasze potrzeby są niezaspokojone i jakie mamy oczekiwania. Inaczej będzie to tylko zmiana pozorna i najprawdopodobniej przyniesie kolejne rozczarowanie. 

Trzeba spokojnie zastanowić się, czy to nasza własna decyzja. Czy chcemy zmienić pracę, bo czujemy się przemęczeni w obecnej? Co (lub kto) stoi za tą decyzją? Czy stoi za tym konieczność, ciekawość, chęć rozwoju, opinie innych, pieniądze, ucieczka (przed czym)? 

Bywa, że chcąc zmienić coś w swoim życiu, na pierwszy ogień bierzemy pracę, bo tę zmienić łatwiej niż rodzinę, przyjaciół, dom, własne nawyki. Praca staje się dobrą wymówką, by rewolucję robić tam, gdzie wcale nie jest ona konieczna. Czasem za decyzją o zmianie pracy stoi nie tyle chęć zmiany miejsca zatrudnienia, profesji czy obowiązków, ale odwrócenie uwagi od naszych faktycznych problemów – które mogą dotyczyć relacji z partnerem, spraw rodzinnych, braku asertywności w relacjach z innymi ludźmi. Dlatego najpierw warto rozważyć, czemu zmiana ma służyć, co chcemy osiągnąć, czego brakuje nam tu, gdzie jesteśmy, do czego dążymy i jak chcemy to osiągnąć. Kim chcemy być i co chcemy robić po zmianie pracy. 

Zmiana pracy to nie tylko zmiana miejsca, obowiązków, przełożonego, zespołu. Wymaga ona od nas często także innego postrzegania siebie – innego spojrzenia na to, kim chcę teraz być. Warto postawić sobie pytania:

  • Co dziś lubię w swojej pracy?
  • Czego nie lubię w obecnej pracy?
  • Co daje mi satysfakcję w życiu? Z czego dziś jestem dumny?
  • Co w pracy jest dla mnie ważne? Czego szukam, a nie mogę tego znaleźć w obecnym miejscu pracy?
  • Co nowa praca zmieni w moim życiu, obowiązkach, relacjach?
  • Z czym utożsamiam pracę dającą satysfakcję?
  •  Kim jestem/chcę być/mogę być w nowym miejscu pracy? Jak widzę siebie, swoją rolę, obowiązki, ludzi?
  • Co zrobię, jeśli nowe miejsce pracy nie przyniesie oczekiwanej zmiany?

Jeśli trudno nam znaleźć odpowiedzi, może to oznaczać, że potrzebujemy jeszcze czasu na podjęcie działania i lepiej wstrzymać się ze składaniem wypowiedzenia.

To ważne, by bez pośpiechu i rzetelnie poszukać odpowiedzi na te pytania, bo dzięki nim łatwiej nam będzie nakreślić kierunek zmian, których potrzebujemy.

Kto i co docenia

Z badania przeprowadzonego dwa lata temu przez Hays Poland wynika, że dla wielu pracowników argumentem przeważającym za odejściem z firmy i poszukaniem pracy gdzie indziej jest nie tyle niesatysfakcjonujące wynagrodzenie czy brak możliwości rozwoju i awansu, co przede wszystkim poczucie bycia niedocenianym przez przełożonych. Pracownicy wskazywali, że wystarczyłaby od czasu do czasu jakaś słowna pochwała na forum albo skierowanie na szkolenie.

Często brakuje nam dowartościowania, pochwał, poczucia wyjątkowości i tego, że jesteśmy potrzebni i ważni, a nasze działania przynoszą rzeczy ważne, potrzebne, istotne – nie tylko dla nas samych, ale także dla współpraco...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy