Dołącz do czytelników
Brak wyników

Życie jest piękne, zawsze

Artykuł | 15 września 2016 |
0 699

Bierzemy je serio lub z przymrużeniem oka. Odkładamy na później, potem naprędce nadrabiamy. Szukamy głębi, czasem dryfując na powierzchni. Ostrożnie smakujemy lub rwiemy pełnymi garściami. Choć się skończy. Aż się skończy. Bo się skończy. Marząc o pięknej puencie - żyjemy.

Michał uczy się zajmować synem. Nie chce mu zafundować wyłącznie męskiego świata. Oto Mateusz pakuje mu się na kolana. Boli go? Chce jeść? A syn chce się po prostu przytulić. Michał wciąż nie łapie tych rzeczy. Modli się do Basi, by mu pomogła. Czyta zapiski z ostatnich tygodni jej życia: „Miłość to nie słodkie wzdychanie, to konkret. Prasuj Mateuszowi ubranka”, „Jak będzie większy, chodź z nim w «kulturalne» miejsca, a czasem do knajpy”.

Krzysztof Kolberger gra z Małgorzatą Zajączkowską w „Kocham O’Keeffe”. Na przekór temu, że o ludziach z rakiem myśli się często jako o półumarłych. „Pan też przyszedł do mnie – mówi w rozmowie z Szymonem Hołownią – by porozmawiać o śmierci, zakładając, że ja noszę już jej piętno, że czułem już jej dotyk, że jestem bliżej niej niż pan. Tyle że pan też umrze. Więc zamiast wykonywać czcze akrobacje myślowe nad czymś, co nieuniknione, może lepiej poszukać dobrych stron w tym, co się teraz dzieje?”
Randy Pausch, profesor informatyki na renomowanym Carnegie Mellon University, w swoim ostatnim wykładzie (czytaj s. 16) opowiedział o tym, jak spełniał swoje marzenia. Dziesięć miesięcy później zmarł. Ale jego wykład wciąż brzmi w Sieci i słuchają go miliony ludzi.
Ostatni sylwester w domu Pauschów był pełen wzruszeń. Dylan, najstarszy syn, kończył sześć lat. Randy wziął go do kina na film o Mr Magorium, wytwórcy zabawek. Wytwórca dochodzi do wniosku, że czas umierać i przekazać sklep asystentce. Dylan nie wiedział, jak bardzo chory jest jego ojciec. Siedział mu na kolanach i płakał zrozpaczony, że pan Magorium umiera. Jedna kwestia szczególnie zapadła Randy’emu w pamięć. Asystentka prosi swego szefa: nie może pan umrzeć, musi pan żyć. A on na to: już to zrobiłem.

Jesteś piękne - mówię życiu
- Bujniej już nie można było.


Dwa przekonania wydają się nie budzić wątpliwości. Pierwsze, że życie jest wartością najcenniejszą, a zatem wymaga bezwarunkowej afirmacji. I drugie, że nieuchronna śmierć budzi powszechną trwogę. A jednak żadna z tych tez nie jest tak oczywista, jak by się zdawało. Zamachy na własne lub (częściej) czyjeś życie, wojny, samobójstwa i zbrodnie dowodzą, że coś innego może być cenniejsze niż życie. Nie ma tu afirmacji życia, raczej afirmacja śmierci. Do tego dochodzą rozliczne przykłady igrania ze śmiercią, ryzykowania własnym lub cudzym życiem: od szaleńczej jazdy samochodem poprzez branie środków odurzających albo uprawianie niebezpiecznych sportów ekstremalnych aż do głodzenia się w imię szczupłej sylwetki. Ani poszanowanie życia, ani trwoga przed śmiercią nie są powszechne, bezwyjątkowe, bezwarunkowe. Przeciwnie – w przedziwny sposób ujawniają się pod pewnymi warunkami. Bo nie każdym życiem chce się żyć, nie każda śmierć jest dramatem, budzącym niepohamowany lęk...
Sebastian Luty ma jedno marzenie: być tam, gdzie niebo i gorący piasek, prowadzić hotelik, a jeszcze lepiej szkołę kitesurfingu. A przecież tak już w jego życiu było. Zarabiał krocie w firmie ubezpieczeniowej, którą z kolegami założyli jeszcze na studiach. Wszystkie zarobione pieniądze wydawał na egzotyczne podróże i sporty ekstremalne, była wspinaczka i nurkowanie, było niebo i gorący piasek. Ale nie było w nim radości. Po kolejnym epizodzie depresji lękowej wylądował u psychiatry. Postanowił zwolnić, wyjechał na Hawaje. Tam poznał Myrę, zakochał się. Z nią chciał ułożyć sobie życie. Zamknął swoje sprawy w Polsce i z uczuciem, że po raz pierwszy robi w życiu to, co chce, że odzyskał nad nim pełną kontrolę, wrócił na Hawaje. Następnego dnia na plaży jak zwykle dał nura w wodę. Usłyszał chrupnięcie w kręgosłupie. Sparaliżowany leżał w wodzie, a przez głowę przelatywały mu obrazy z całego życia. „Dziś myślę, że te slajdy wyświetlają się dlatego, że człowiek szuka w swojej przeszłości pomysłu na to, co mógłby zrobić, gdy umiera...”
Randy Pausch miał 47 lat i dobry czas w życiu. Na uniwersytecie realizował swoją pasję, tworzył wirtualne światy. Późno, bo tuż przed czterdziestką, spotkał Jai, kobietę swego życia. Cieszył się rodziną, jego córka Chloe – najmłodsze, trzecie dziecko – skończyła roczek. Poproszono go, by wygłosił „ostatni wykład”; na jego uczelni był obyczaj, że wykładowcy mieli pomyśleć o swoim nieuniknionym zejściu i zastanowić się, co ma dla nich największą wartość. Jaką mądrością chcieliby podzielić się ze światem, gdyby wiedzieli, że jest to ich ostatnia szansa?
Randy Pausch zgodził się przygotować taki wykład. Zbiegło się to w czasie z wykryciem u niego raka trzustki.

Szarpię życie za brzeg listka:
Przystanęło? Dosłyszało?
Czy na chwilę, choć raz jeden,
Dokąd idzie - zapomniało?


Są tacy, i tych jest pewnie przytłaczająca większość, którzy za wszelką cenę chcą żyć. Są i tacy, którzy żyć nie chcą. Jedni boją się śmierci, inni godzą się z nią, a jeszcze inni jej pragną. Żadna generalizacja nie jest możliwa. Potrzebne są rozróżnienia. Na przykład między śmiercią z wyboru i tą z konieczności. Czym innym jest uleganie niechcianej śmierci, czym innym pogodzenie się z nią, a czymś jeszcze innym – pragnienie śmierci. Czasem śmierć wy[-]daje się ludziom lepszym wyjściem niż to, czego muszą doświadczać. Poddawani torturom więźniowie nieraz prowokowali katów do jeszcze większego okrucieństwa, upatrując w tym szansy skrócenia cierpień. Więźniowie obozów koncentracyjnych rzucali się na podłączone do wysokiego napięcia druty, bo skutek był natychmiastowy. Także ludzie nieuleczalnie chorzy, zależni całkowicie od innych, żyjący ze stałym poczuciem beznadziejności i przekonaniem, że ich los nie ulegnie już żadnej pozytywnej odmianie, traktują śmierć jako lepsze wyjście niż pełne cierpienia życie. Modlą się o nią, domagają się jej, szukają sposobów jej przyspieszenia. Życie stało się dla nich zbyt wielkim ciężarem.
[nowa_strona] Tak jak dla Janusza Świtaja, 33-letniego mężczyzny, który nie zdążył wyhamować i wjechał motocyklem w naczepę tira. Od 15 lat żyje sparaliżowany, oddycha za pomocą respiratora. Rok temu skierował do Prezydenta pismo, w którym prosi o eutanazję. Dr Dariusz Karłowicz, filozof, uważa, że takie prośby są wołaniem o pomoc. Nie o śmierć tu chodzi, ale o zapewnienie godziwych warunków życia.
Rodzice Janusza wierzą, że postęp w medycynie pozwoli uratować ich syna, ale jeśli kiedyś zabraknie im sił, spełnią jego życzenie. Kiedy cierpienia przekraczają ludzką miarę, śmierć nie jest spostrzegana jako tragiczny koniec życia, lecz raczej jako wybawienie od tragicznego życia.

Kto twierdzi, że jest
wszechmocna,
sam jest żywym dowodem,
że wszechmocna nie jest.


Jak reagujemy na sygnały nieuchronności śmierci? Jedni koncentrują uwagę na niej i na ciemnych stronach życia. Wszystko, co było dla nich dotąd wartością, również życie, traci znaczenie i sens. Pojawia się wściekłość. Paweł był na studiach, gdy rozpoznano u niego SLA, czyli stwardnienie boczne zanikowe. Diagnoza nie dawała nadziei. Najpierw spostrzegł, że nie może wejść na schody. Potem przesiadł się na wózek, z którego już nie wstanie. W kinach grano wtedy „Pasję”. „Jako jedyny na sali czułem przyjemność patrząc na mękę Jezusa. Myślałem: dobrze Ci tak”. I wtedy zjawiła się Asia. Jaki w tym sens? „Bóg mi ją zesłał również po to, bym mógł przed nią wykrzyczeć, jak bardzo jestem na Niego wściekły za to, że dał mi takie karty” – wierzy Paweł.
Dla innych świadomość zbliżającej się śmierci jest impulsem, by radować się pozostałym im życiem. Koncentrują się przede wszystkim na tym, co jest jeszcze do zrobienia, na przyjemnościach, których jeszcze mogą zaznać. Zamiast rozpaczać – szukają okazji do radości, zamiast uciekać do kryjówek, aby w samotności radzić sobie z doświadczanym cierpieniem, chcą kontaktu z innymi. Zamiast ukrywać swój stan, dzielą się nim z bliskimi.
Krzysztof Kolberger od 17 lat zmaga się z chorobą nowotworową. Otwarcie mówi: „Co mi przyjdzie z tego, że będę się zastanawiał: dlaczego ja? Skoro spotykały mnie w życiu rzeczy dobre, dlaczego mam nie przyjąć tych złych?”. Najpierw wycięto mu nerkę, trzustkę, po operacji wątroby przestała działać druga nerka. Kolejne ciosy zaprawiały go na przyjęcie następnych. „Przed jednym z zabiegów usłyszałem, że mam dziesięć procent szans na przeżycie, więc napisałem testament, uporządkowałem papiery i sprawy majątkowe, ale wciąż myślałem o tych dziesięciu procentach, nie o dziewięćdziesięciu”. Jeżdżąc po Polsce z wierszami Karola Wojtyły i Jana Twardowskiego, przeżywa swoje rekolekcje. Jak mówi: „Nigdy do końca nie straciłem wiary. Nie jestem cotygodniowym bywalcem kościołów, ale nie ma we mnie zgody na to, by uwierzyć, że za ścianą, pod którą od 17 lat biwakuję – nic nie ma”. W czerwcu 2006 roku, przed kolejną operacją, zdecydował się na rozmowę, której nie byłoby w innych okolicznościach. Wypowiedział to, czym chciał podzielić się z innymi. Tak powstała książka-rzeka Przypadek nie-przypadek. Kiedy opuszczał szpital po ostatniej operacji, był tort z napisem „Z podziękowaniem za czwarte urodziny”. Czwarte, bo trzykrotnie już rodził się na nowo.
Czasem w obliczu nieuchronności śmierci ludzie dochodzą do momentu, w którym przestają walczyć, zaprzeczać, oszukiwać siebie. Nie chcą już prosić swojego boga, albo nie umieją, lub nie mają odwagi bluźnić przeciw niemu. Potrafimy w większości, choć nie wszyscy, potrafimy najczęściej, choć nie zawsze, pogodzić się z tym, co jest nieuchronne. Nawet wtedy, gdy dotyczy to kresu naszego życia. Czy jest to zgoda straceńca, czy może realisty?

Nie ma takiego życia,
Które by choć przez chwilę
Nie było nieśmiertelne.


Erik Erikson, słynny psychoanalityk, twórca teorii rozwoju psychospołecznego, analizując kryzysy ludzkiej tożsamości w przebiegu życia i sposoby ich rozwiązywania, opisał alternatywę rozpacz lub integracja, jaką rozwiązywać muszą ludzie podczas kryzysu późnego wieku. Pokazał, że z rozpaczą wiążą się zazwyczaj tendencje do przeciwstawiania się losowi, zaprzeczania mu, zaś z integracją możliwość pogodzenia się z losem, nawet tym ostatecznym.
Choć Erikson ograniczał swoje twierdzenia do późnej dorosłości, to dylemat roz...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy