Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

4 marca 2016

Źródła nieśmiałości

23

Czym jest nieśmiałość? Dlaczego czasem utrudnia nasze życie? - wyjaśniają Agata Kołodziejczyk-Stryjek i Jolanta Mieczkowska-Luto.

Nieśmiałość to obawa przed kontaktem z ludźmi – może przejawiać się w różny sposób, u każdego trochę inaczej. Nie ma chyba osoby, która nie czułaby się kiedyś onieśmielona lub zakłopotana – to doświadczenie wspólne dla większości ludzi. Jednak są również tacy, dla których nieśmiałość staje się źródłem szczególnego cierpienia – więzieniem uniemożliwiającym wyrażanie siebie, życie w zgodzie ze sobą i swoimi pragnieniami.

Nie rodzimy się nieśmiali, stajemy się tacy wskutek doświadczeń w rodzinie, w przedszkolu i szkole. Oczywiście każdy z nas przychodzi na świat wyposażony w cechy temperamentalne, które mogą stanowić dobry grunt dla ukształtowania cech związanych z nieśmiałością. Są dzieci, które reagują większym poziomem lęku niż inne, potrzebują więcej czasu na wejście w kontakt, oswojenie nowej dla nich sytuacji.

Jeśli we wczesnym okresie rozwoju towarzyszyły nam pozytywne doświadczenia w relacjach, mogliśmy swobodnie wyrażać siebie, czuliśmy akceptację dla tego, jacy jesteśmy i czego potrzebujemy, a ludzie wokół naprawdę nas „widzieli” i „słyszeli”, to jest szansa, że kontakt z drugim człowiekiem będzie nas zaciekawiał, a nie przerażał. Ważne są również doświadczenia związane z poczuciem własnego sprawstwa, oswajania lęku. To małe próby mierzenia się z napięciem, które rodzi się...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy