Nieśmiałość

Mózg i umysł Wstęp

Niełatwo być nieśmiałym człowiekiem. Kiedy jednak pomyślę, co jest skrajnym przeciwstawieniem nieśmiałości, to wychodzi mi nie śmiałość, lecz „nadśmiałość” o posmaku psychopatii. Dlatego wolę jednak nieśmiałość, ze wszystkimi jej ciężarami.

Większość z nas zna udrękę nieśmiałości, co potwierdzają badania prof. Philipa Zimbardo. Dla większości przeżycie nieśmiałości jest epizodem. Niektórzy z nas są chronicznie nieśmiali.

POLECAMY

Każda publiczna ekspozycja jest dla człowieka nieśmiałego wyzwaniem. Wejście do kawiarni, konieczność zapytania nieznanego przechodnia o drogę, zwrócenie niefortunnego zakupu – wszystko to zazwyczaj staje się zadaniem trudnym do wykonania. Ludzie nieśmiali to mistrzowie rezygnacji z rzeczy i planów, które są dla nich naprawdę ważne. Rezygnacja niesie mniejszy koszt niż uporczywe przełamywanie nieśmiałości.

Nieśmiałość to nie tylko (wymuszona przez siebie samego) ostrożność i nadmierna delikatność. To przede wszystkim dysproporcja między wyobraźnią i codziennością. Wyobraźnia ludzi nieśmiałych nie ma żadnych granic. W niej wszystko jest możliwe. Ta niepohamowana wyobraźnia to niezliczona ilość różnych możliwych Ja. Tam...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI