Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

5 stycznia 2017

Jak pokonać nieśmiałość?

48

Niektórzy z nas na samą myśl o uczestnictwie w jakimś zbiorowym spotkaniu odczuwają silny stres. Oto 4 strategie radzenia sobie z nieśmiałością, które pomogą się otworzyć i nawiązywać nowe znajomości.

Większość z nas zapewne mogłaby odnotować choć jeden przypadek, kiedy kontakt z pewną osobą bądź grupą ludzi był kłopotliwy i stresujący. Jednakże dla niektórych takie sytuacje są codziennością i mają działanie na tyle destrukcyjne, że uniemożliwiają im uczestnictwo w normalnym życiu społecznym, co jest istotne z perspektywy osiągania osobistych bądź zawodowych celów. Nieśmiali ludzie z jednej strony chcieliby się bezstresowo zbliżać do innych, a z drugiej blokuje ich paniczny strach przed krytyką i odrzuceniem - tak wielki, że unikają sytuacji, w których w głębi duszy pragną uczestniczyć.

Zwykle kończą z poczuciem odizolowania, samotności, które zwiększają ryzyko rozwoju innych problemów natury psychicznej, takich jak: depresja, lęk. Czasami tego typu osobowości sięgają po nieodpowiednie sposoby radzenia sobie z emocjami - swoją nieśmiałość „leczą” alkoholem lub narkotykami, co niestety tylko pogarsza ich sytuację.

Poniżej kilka sposobów na to, by zawalczyć o pewność siebie:

1. Zaplanuj swoje działania
Nieśmiałość to potężny strach przed negatywną oceną ze strony innych ludzi. Zwykliśmy zastanawiać się nad tym, jak uniknąć „wpadek”, zamiast pomyśleć nad tym, co mówić i robić, by wypaść dobrze. Jeśli nie czujesz się komfortowo podczas „miłych towarzyskich pogawędek”, po prostu postaraj się do nich przygotować. Pomyśl, jakie interesujące tematy mógłbyś poruszyć w trakcie spotkania. Zadaj sobie kilka następujących pytań: Na jakie aktualne wydarzenia chciałbyś zwrócić uwagę? Co działo się ostatnio w Twoim życiu, o czym mógłbyś powiedzieć bez skrępowania. Co cię łączy z ludźmi, z którymi się spotkasz? Czy macie wspólne zainteresowania? W jaki sposób poradzisz sobie ze wstydem, jak wybrniesz z kłopotliwej dla ciebie sytuacji? Stawanie oko w oko ze swoimi obawami to najlepszy sposób na poradzenie sobie z nimi, ale nie możesz stracić poczucia, że kontrolujesz sytuację. Przemyśl przed spotkaniem, co będziesz mówił, a unikniesz poczucia bycia w pułapce.

2. Bądź zainteresowany rozmówcami
Podstawową zasadą wśród omawianych w legendarnej książce Dale’a Ca...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy