Złożony obraz bullyingu

Wstęp

Jak uchronić uczniów przed bullyingiem? Trzeba nauczyć ich regulowania własnych emocji, pokazać metody sprzeciwiania się przemocy, zachęcać do budowania i pielęgnowania więzi społecznych – uważa Dorothy Espelange.

Dr Dorothy Espelange jest psychologiem rozwojowym, pracuje na wydziale psychologii edukacji uniwersytetu stanowego Illinois w Urbana-Champaign. W swoich badaniach koncentruje się na przyczynach bullyingu i metodach zapobiegania mu. Obecnie prowadzi dwa programy badawcze w 38 szkołach podstawowych i średnich. Opublikowała 120 artykułów, przygotowała 25 rozdziałów, jest współredaktorką 5 książek.

APA: – Dlaczego niektóre dzieci stają się prześladowcami? Czy istnieją jakieś czynniki ryzyka, np. środowisko domowe, przemoc w mediach, osobowość? Jeśli tak, to co mogą zrobić rodzice i edukatorzy, aby te czynniki ustalić?
Dorothy Espelage: – Dzieci angażują się w bullying z różnych powodów. To złożona sytuacja. Uczniowie szkół podstawowych, którzy stosują przemoc wobec rówieśników, często mają kłopot z regulowaniem swoich emocji albo zachowują się tak z powodu odrzucenia lub wykluczenia przez kolegów. Z kolei w szkołach średnich część nastolatków angażuje się w bullying, aby uchodzić za fajnych czy znaleźć przyjaciół. Niektórzy uważają, że takie zachowania przyniosą im większą popularność. Młodzież może także angażować się w bullying wtedy, gdy spotyka się z przemocą w domach rodzinnych, czy to ze strony rodzeństwa, czy ze strony doros­łych, którzy próbują rozwiązywać konflikty wyłącznie za pomocą agresji. Szkoły także odgrywają swoją rolę. Jeśli podejmują autentyczne wysiłki na rzecz zapobiegania przemocy wśród uczniów, to jej przypadki są rzeczywiście zdecydowanie rzadsze. Tak samo zresztą dzieje się, gdy grono pedagogiczne mocno angażuje się w działania przeciw seksualnemu krzywdzeniu – uczniowie znacznie rzadziej donoszą o takich zdarzeniach. Warto zwrócić uwagę na różnice, jakie występują pomiędzy bullyingiem w szkole podstawowej a tym w szkole średniej. Dzieci narażone na przemoc rówieśniczą w szkole podstawowej, w szkole średniej wykazują narastającą skłonność do bullyingu. Aby uchronić młodych ludzi przed bullyingiem, trzeba skierować wysiłki na nauczenie dzieci i nastolatków umiejętności samodzielnego regulowania własnych emocji, zdobywania akceptacji rówieśników oraz sposobów przeciwstawiani...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI