Wzmocnij umysł!
Dieter Vaitl Ja i mój rozwój Psychologia dziś 3/2011
Naukowcy zwykle patrzą na ćwiczenia duchowe z przymrużeniem oka. Jednak w ostatnich latach odkryli, że medytacja przynosi wiele korzyści: poprawia koncentrację i działa przeciwbólowo.
Buddyjscy mnisi w pomarańczowo-czerwonych szatach znajdują się w nowoczesnym laboratorium naukowym. Na głowach mają dziwnie wyglądające czepki wyposażone w przewody i elektrody służące do pomiarów aktywności mózgowej. Ich towarzysze stoją tuż obok i z ogromnym zaciekawieniem przyglądają się przebiegowi badania. Jaką tajemnicę kryją mózgi mnichów? Czego szukają tam uzbrojeni w niezwykle nowoczesne narzędzia badawcze naukowcy?
Odpowiedź jest prosta: mózg buddyjskiego mnicha nie tylko inaczej funkcjonuje, lecz również różni się budową od mózgu przeciętnego człowieka, który nigdy nie praktykował fizycznej autodyscypliny i nie wykonywał ćwiczeń doskonalących umysł. Medytacja zyskuje coraz większą popularność na całym świecie, dlatego neurobiologowie z Europy i USA postanowili sprawdzić, w jaki sposób taka aktywność wpływa na mózg. Medytacja obejmuje rozmaite ćwiczenia i praktyki
Naukowcy
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówDieter Vaitl
jest emerytowanym profesorem psychologii klinicznej i psychofizjologii na Uniwersytecie w Gießen oraz dyrektorem działającego przy uniwersytecie Bender Institute of Neuroimaging (BION).