Wymówki, które nami rządzą

Ja i mój rozwój

Prokrastynacja - czyli skłonność do odkładania realizacji obowiązków - od czasu do czasu dotyka każdego. Jak nakłonić samego siebie do pracy, gdy nasza głowa jest juz pełna rzeczy „na potem”, a motywacji wciąż brak?

Psycholodzy z Case Western Reserve University w ramach eksperymentu zaoferowali studentom kilka terminów oddania pracy zaliczeniowej. Następnie przeanalizowali i zestawiali ze sobą daty składania prac z wynikami badań na temat poziomu odczuwanego przez studentów stresu i ogólnego stanu ich zdrowia w tymże okresie. Okazało się że ci, którzy do ostatniej chwili czekali (wybierali ostatni termin) żyli pod większą presją i chorowali częściej niż osoby, które zmotywowały się wcześniej. Oczywiście oceny ich prac były niższe niż pozostałych osób.

Prokrastynacja żywi się naszymi wymówkami, a jej mechanizm jest dość przebiegły. Początkowa poprawa naszego samopoczucia spowodowana przypływem ulgi i radości, że nie musimy robić niczego „juz teraz” jest złudna. Kiedy czas nas nagli, a my uświadamiamy sobie, że powinniśmy już dawno wykonać jakąś czynność, że poświęciliśmy jej za mało czasu - wtedy rodzi się w nas strach, lęk, nerwowość. Prokrastynacja niesie nieprzyjemne konsekwencje nie ty...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI