Wszyscy są zmęczeni

Ja i mój rozwój Wstęp

Jestem zmęczona, Jestem zmęczony. Mam wrażenie, że to jeden z najczęściej używanych obecnie argumentów.

KUP WYDANIE PAPIEROWE KUP E-WYDANIE
PRENUMERUJ

Zmęczeniem tłumaczy się odmowę. Zmęczeniem usprawiedliwia się opóźnienie. Zmęczenie jest parawanem dla egoizmu, braku empatii, niechęci i wielu, wielu innych. Zmęczenie jest jak klucz uniwersalny (by nie powiedzieć wytrych), który otwiera każdy zamek. Zmęczenie jest bohaterem scen rodzinnych, zawodowych, towarzyskich, a nawet relacji dość intymnych.

Nie lubimy się męczyć, ale bywa, że lubimy być zmęczeni. Chodzi mi nie tylko o zmęczenie, które jest następstwem doświadczania intensywnych przyjemności. Lubimy być zmęczeni, bo – jak myślę – zmęczenia można na wiele sposobów użyć z korzyścią dla siebie.

Być może właśnie dlatego wokół nas (nas samych nie wyłączając) jest tak wielu zmęczonych. Być może dlatego dzieci postrzegają zmęczenie jako objaw dorosłości. Powodów do zmęczenia nie brak. Prawdę mówiąc może to być cokolwiek. Jednych męczy praca, innych bezczynność. Jednych męczy stabilność i monotonia, innych – zmiany. Jednych nadmiar bodźców, innych cisza. Jedni budzą się zmęczeni, inni czują zmęczenie dopiero przed zaśnięciem. Jednych męczy czytanie, innych koszenie trawnika. Jedni padają z wyczerpania po wejściu na czwarte piętro, inni biegają maratony. Jedni męczą się na samą myśl o tym, że coś trzeba zrobić, inni muszą wiele zrobić, żeby poczuć się zmęczonymi. Nie ma jednego wzorca zmęczenia i jednego sposobu jego przeżywania.

Nie ma też jednego sposobu radzenia sobie ze zmęczeniem....

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Tylko w ten weekend kupisz prenumeratę 20% TANIEJ

Zobacz więcej

POLECAMY

Przypisy