Wróżenie z palca

Ja i mój rozwój Praktycznie

Od wieków ludzie wpatrują się w dłoń, chcąc się dowiedzieć, co ich czeka. I mają rację. Nauka pokazuje, jak wiele można wyczytać z naszej dłoni, a konkretnie z dwóch jej palców. Mówią one o naszych talentach, a nawet upodobaniach seksualnych.

Powróżyć z ręki... namawiają Cyganki. Przekonanie, że na dłoni maluje się nasza przeszłość i przyszłość, ma niezwykle długą historię. Podobnie jak wróżenie z ręki. Albo na przykład z kurzajek, które – według portalu Czary.pl – oznaczają problemy emocjonalne. „Jeśli kurzajka umiejscowiła się po wewnętrznej stronie dłoni, to osoba cierpi z powodu skrywanych kompleksów. Jeśli są na zewnątrz dłoni, to źródłem problemów jest działanie innej osoby. Kurzajka na kciuku świadczy o płaczliwości i nierealnych życzeniach.”

Co naprawdę jest zapisane na naszej dłoni? Cóż, raczej nie dowiemy się z niej, czy w gwiazdach zapisany jest nam brunet wieczorową porą. Ale, gdy go już spotkamy – bruneta, blondyna czy może nawet rudzielca – jedno spojrzenie na jego dłoń może sporo o nim powiedzieć. I nie trzeba do tego wróżki ani szklanej kuli. Wystarczy linijka, ewentualnie suwmiarka, by kandydatowi na ukochanego zmierzyć... palce dłoni.

Serdeczny do wskazującego
Badania prowadzone w ostatnich latach dowodzą, że wiele o nas mówią dwa palce: drugi (tzw. wskazujący) i czwarty (czyli serdeczny). Stosunek ich długości to prawdziwa skarbnica wiedzy o człowieku. Z niej możemy dowiedzieć się o czyjejś lub własnej agresywności, sprawności fizycznej, zdolnościach poznawczych, cechach osobowości, a nawet poznać ryzyko określonych chorób. Co ma palec do osobowości? Okazuje się, że związek ten można wyjaśnić wpływem hormonów płciowych, głównie testosteronu, które oddziałują na nas w życiu płodowym, modelując jednocześnie i długość palców, i nasze cechy.

Jedną z pierwszych hipotez na ten temat przedstawił ponad 100 lat temu antropolog i biolog Frank Baker. Próbował on podważyć różne twierdzenia chiromancji. Przy okazji zauważył, że drugi palec jest zwykle dłuższy od palca czwartego. Pół wieku później inny antropolog, Ruggles George, pokazał, że zależy to od płci osoby. Wykazał, że mężczyźni mają zwykle palec czwarty dłuższy niż drugi, podczas gdy u kobiet dłuższy jest palec drugi.

Okazało się, że stosunek długości tych dwóch palców jest stały przed całe życie. Jednak dopiero publikacja psychologa Johna Manninga rozpoczęła modę na tego typu badania. Stosunek długości palca wskazującego do serdecznego (w skrócie stosunek 2:4) stał się popularnym problemem w światowej nauce, a baza Web of Science zawiera kilkaset tekstów na te...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI