Wróć do swojego ciała

Wstęp

Łatwiej nam opowiedzieć o odległym kraju, który zwiedziliśmy, niż o swoim ciele. Zamykamy się na sygnały płynące z ciała. A szkoda, bo im wcześniej je usłyszymy, tym szybciej możemy na nie zareagować. Metoda, którą opracował Moshe Feldenkrais, pozwala odzyskać kontakt z ciałem. Polepsza samopoczucie, redukuje skutki stresu i opóźnia starzenie się.

Gdybym poprosił cię, abyś poczuł swoje ciało, to jaka byłaby twoja reakcja? Czy chętnie poświęciłbyś chwilę na doświadczenie siebie, czy może nie wiedziałbyś, od czego zacząć, na jakiej części ciała skupić uwagę? Co to znaczy poczuć swoje ciało?

Część osób twierdzi, że nic nie czują. Żyjemy w ciele, ale niewielki mamy z nim kontakt. To swoisty paradoks, ponieważ ciało towarzyszy nam wszędzie. Często łatwiej jest nam opowiedzieć o odległym kraju, który ostatnio zwiedziliśmy, niż o swoim ciele. Dlaczego wiemy o nim tak mało?

Ciało jest podstawowym narzędziem tzw. pierwotnego procesu poznawczego. Opiera się on na ciągłej zależności i wzajemnym oddziaływaniu zmysłów, emocji i narządu ruchu. Czujemy coś i odpowiadamy na to reakcją mięśniową, często połączoną z ruchem. Ruch z kolei wywołuje jakąś reakcję w nas i w otoczeniu. Tak powstaje doświadczenie oparte na ciągłej pętli podobnych sprzężeń zwrotnych (zmysłowo-ruchowych). Wystarczy popatrzeć, jak dziecko w skupieniu bawi się zabawką, próbuje po coś sięgnąć, wstać czy obrócić się z brzucha na plecy. Cała jego istota zostaje w to zaangażowana. Doświadczenie stanowi tu podstawowy środek poznania.

Pierwotny proces poznawczy z czasem jest tłumiony i zostaje zdominowany przez wtórny proces poznawczy. Proces pierwotny nastawiony jest na doświadczenie, a wtórny na analizowanie, interpretowanie i osiągnięcie konkretnego celu. Kiedy trzeba się czegoś nauczyć, opieramy się na kopiowaniu, naśladowaniu, wkuwaniu itd. Często proces wtórny występuje w sporcie, kiedy zawodnicy naśladują innych, bez etapu doświadczania i świadomego eksperymentowania z ruchem. Z czasem pierwotny proces poznawczy zostaje zastąpiony wtórnym.

Ciało jest wzmacniaczem naszych emocji, pomaga nam je spostrzegać i doświadczać ich. Napięcie mięśni, wilgotność skóry, temperatura czy przyspieszone bicie serca to przykłady reakcji ciała na pojawiające się emocje. Jednego od drugiego oddzielić nie sposób. Ciało i emocje współistnieją ze sobą, dlatego nie można mówić o łączeniu jednego z drugim. Słowo „łączyć” zakłada bowiem, że coś wcześniej istniało oddzielnie. W dzieciństwie wiele emocji jest w nas tłumionych, a tym samym tłumione są sygnały naszego ciała. Zamykamy się na jego głos, a potem często mamy trudności z wsłuchaniem się w nie. Tłumiąc sygnały płynące z naszego wnętrza, z czasem możemy usłyszeć tylko donośny głos ciała wołający o ratunek. Nie słyszymy już jego normalnego głosu, nie wspominając o szepcie. A przecież im wcześniej usłyszymy sygnały płynące z ciała, tym wcześniej będziemy mogli na nie zareagować.

Istnieje wiele metod powrotu do swojego ciała. Jedną z nich w latach 50. dwudziestego wieku stworzył Moshe Feldenkrais, izraelski fizyk. Obecnie jest ona stosowana na całym świecie w rehabilitacji, treningach sportowych, zajęciach rozwoju osobistego i rozwijających świadomość ciała. Metoda Feldenkraisa w całości opiera się na pierwotnym pr...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI