Wpływ witamin na zdrowie i wygląd cery – poradnik dla każdej kobiety

News

Na stan cery każdej kobiety wpływają m.in. czynniki zewnętrzne, codzienna pielęgnacja oraz dieta. Prawidłowo zbilansowany plan posiłków powinien uwzględniać obecność witamin, które dobrze wpływają na kondycję i wygląd skóry. Sprawdź, jakich składników odżywczych nie może zabraknąć  twoim jadłospisie, by utrzymać piękną i zadbaną cerę.

Witamina A dla zdrowia skóry i błon śluzowych

Witamina A i retinoidy, czyli naturalne lub syntetyczne pochodne retinolu o aktywności witaminy A jako związki chemiczne wykazują silną funkcję przeciwrodnikową. Oznacza to, że pomagają neutralizować szkodliwe działanie wolnych rodników 1. Witamina A jest składnikiem odżywczym, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu błon śluzowych oraz skóry 2. Dlatego też jest często obecna w składzie kosmetyków o działaniu wygładzającym, opóźniającym procesy starzenia się skóry, zmniejszającym przebarwienia, produktach stosowanych w dermatologii 3 oraz w suplementach diety dla kobiet.

POLECAMY

Zapotrzebowanie kobiecego organizmu na witaminę A w przeliczeniu na μg równoważnika retinolu w ciągu doby wynosi 4:

  • dla kobiet dorosłych od 19. r.ż.: 700 μg;
  • dla ciężarnych do 19 r.ż.: 750 μg, powyżej tego wieku: 770 μg;
  • dla kobiet karmiących do 19 r.ż.: 1200 μg, po ukończeniu 19 lat: 1300 μg.

 

Główne źródła witaminy A w żywności to przede wszystkim warzywa (np. marchew, szpinak, brokuły, jarmuż, natka pietruszki) oraz owoce (np. morele i brzoskwinie). Warto również włączyć do diety jaja, mleko i jego przetwory oraz masło, które również dostarczają tego składnika do organizmu 5.

Witamina C dla produkcji kolagenu

Kolagen jest podstawowym składnikiem budulcowym tkanek. Jest podporą dla skóry. We właściwej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania skóry pomaga witamina C. Jej zadaniem jest również uczestniczenie w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Witamina C wspiera także regenerację zredukowanej formy witaminy E 6. Dlatego też nie może jej zabraknąć w diecie kobiety, dla której ważne jest utrzymanie zdrowia i pięknego wyglądu cery.

Dobowe zapotrzebowanie organizmu kobiety na witaminę C wynosi 7:

  • 75 mg dla osób dorosłych od ukończenia 19 lat;
  • 80 mg dla kobiet w ciąży, które nie ukończyły 19 lat i 85 mg, dla tych powyżej tego wieku;
  • 115 mg dla młodych matek (poniżej 19 lat) karmiących piersią i 120 mg dla karmiących, które skończyły 19 lat.

 

Dobrymi źródłami pokarmowymi witaminy C są przede wszystkim warzywa i owoce, a zwłaszcza czarne porzeczki, truskawki, owoce cytrusowe, kiwi, natka pietruszki, czerwona papryka i warzywa kapustne 8.

Witaminy z grupy B dla pięknej cery

Niektóre witaminy z grupy B to również dobre witaminy na cerę. W utrzymaniu zdrowej skóry pomagają 9:

  • witamina B2 (ryboflawina): zalecane dzienne spożycie dla kobiet od 19 r.ż. wynosi 1,1 mg, dla ciężarnych 1,4 mg, a dla kobiet karmiących piersią 1,6 mg;
  • witamina B3 (niacyna): zalecane dzienne spożycie wynosi 14 mg dla kobiet dorosłych, 18 mg dla kobiet w ciąży i 17 mg dla karmiących piersią;
  • witamina B7 (biotyna): wystarczające spożycie na dobę wynosi 30 μg dla kobiet od 19 r.ż. oraz w ciąży, a 35 μg dla matek, które karmią piersią.

 

W celu dostarczenia do organizmu witamin z grupy B warto włączyć do diety orzechy np. włoskie i ziemne, grzyby i nasiona oraz podroby np. wątrobę wołową 10.

Witaminy na cerę a suplementy diety

Codzienna, prawidłowo zbilansowana dieta powinna dostarczać odpowiednią porcję witamin na cerę. Jeśli jednak z różnych powodów nie jest to możliwe, np. występują nietolerancje pokarmowe lub zaburzenia wchłaniania, warto pomyśleć o wprowadzeniu suplementu diety. Najlepiej, gdy jest to preparat przeznaczony dla kobiet. Warto pamiętać, że w utrzymaniu pięknego i zdrowego wyglądu cery znaczenie mają również jod i cynk, a także miedź, która pomaga w utrzymaniu prawidłowej pigmentacji skóry 11. Dlatego rozważając suplementację, należy pomyśleć o produkcie, który dostarczy do organizmu odpowiednie porcje nie tylko najważniejszych dla skóry witamin, ale i składników mineralnych.

Artykuł na zlecenie marki Falvit

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI