Wolność nastolatka Jak zachować równowagę między kontrolą a zaufaniem?

Trening psychologiczny

Jakie obawy rodzicielskie wiążą się z wychowywaniem nastolatka? Dlaczego wolność dla młodego człowieka jest tak ważna i dlaczego warto, by rodzic to rozumiał?

Bycie rodzicem lub opiekunem jest jedną z najbardziej fantastycznych i satysfakcjonujących ścieżek, jakie obieramy w życiu, ale bez wątpienia może być również jedną z najtrudniejszych. Prawie wszyscy rodzice miewają chwile, kiedy martwią się o swoje dzieci, a także o własną zdolność do wspierania i prowadzenia ich ku dorosłości. Zadanie to jest szczególnie trudne w przypadku wychowywania nastolatków. Gdzie znaleźć zdrową granicę pomiędzy kontrolą dzieci a okazywaniem zaufania wobec nich? Dlaczego wolność i poczucie autonomii są takie ważne dla młodych ludzi i jak rodzicowi można pomóc to zrozumieć? 

Rodzice i opiekunowie mają ogromny wpływ na życie nastolatków oraz możliwość kształtowania ich wartości i aspiracji. Ich oddziaływanie na młodych ludzi oraz zdolność do wspierania i pomagania im w rozwoju są ściśle związane z tym, jak dorośli sami postrzegają własne mocne strony, doświadczenia i ograniczenia. Umiejętność reagowania na potrzeby nastolatków nie zawsze jest łatwa i nie ma jednoznacznych „właściwych” odpowiedzi. 

Pani Krystyna zgłosiła się do gabinetu psychologa, szukając pomocy dla swojej czternastoletniej córki. Zdaniem matki córka stała się wycofana i zamknięta. „Z wesołej dziewczynki zmieniła się w ponurą i milczącą osobę. Proszę spróbować do niej dotrzeć” – te słowa matki padły na wstępnej konsultacji. Dziewczynka była chętna do rozmowy, gdy tylko została z panią psycholog sama. „Moi rodzice ciągle się kłócą. Gdy mama jest w złym humorze po kłótni z tatą, czepia się każdej mojej drobnej pomyłki. Nie mam już siły robić wszystkiego tak, jak ona by chciała” – wyznała Kasia, córka pani Krystyny, głosem pełnym rezygnacji. Po kilku spotkaniach dziewczynka zgodziła się, by w obecności psycholożki powiedzieć mamie te same słowa. Mama była w wyraźnym szoku, nie sądziła, że dziewczynka w ogóle zdaje sobie sprawę z problemów w relacji między rodzicami. Po wskazówkach psycholożki, które zawierały między innymi zawarcie umowy między córką a matką odnośnie do spędzania wspólnego czasu, zgody na wyjścia ze znajomymi oraz ustalenia zasad domowych, ich relacje zdecydowanie się polepszyły.

POLECAMY

Jak zachodzą zmiany i rozwój w okresie nastoletnim?

Nastolatkowie muszą stawiać czoła wielu wyzwaniom, a jednocześnie stykają się i eksperymentują z różnego rodzaju relacjami, zachowaniami, gustami i stylem życia. Często jest to czas rosnącej presji w szkole, kiedy trzeba podejmować decyzje dotyczące dalszej drogi życiowej. Wszystko to może wywołać u nastolatków duży niepokój i stres. 

Dodatkowym wyzwaniem w okresie dojrzewania są liczne zmiany zachodzące w ciele nastolatka. Szybki wzrost, rozwijające się narządy płciowe, a także produkcja hormonów płciowych gwałtownie wzrastająca w organizmie wpływają na zachowanie i postawę nastolatków i mogą prowadzić do częstych wahań nastroju. Mimo iż jest to naturalny proces, może być bardzo stresujący, zarówno dla rodzica, jak i samego nastolatka. Ważne zmiany zachodzą również w mózgu – młodym ludziom może być trudno rozpoznać emocje u innych ludzi, a także dokonywać dojrzałych osądów na temat konsekwencji swoich działań. 

Chcesz wiedzieć więcej? Artykuł "Emocje dziecka: Jak pomóc je regulować?" zawiera wartościowe informacje.

Presja rówieśników

Nastolatkowie bardzo się martwią, czy „pasują” do swojego środowiska. Porównują się do swoich rówieśników i często zależy im na pozytywnej ocenie innych. Wraz z tymi obawami pojawia się u nich pragnienie bycia zauważonym i rozpoznanym. Jednakże wbrew powszechnej opinii rodzice też odgrywają niezwykle ważną rolę w tym procesie. Nastolatkowie mogą jawnie okazywać odrzucanie pogląd...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI