Wielkie nadzieje
Stacy Lu Zdrowie i choroby Charaktery 12/2015
Czy słodka pastylka może sprawić, że przestanie nas boleć głowa albo oparzenie nie będzie tak bardzo dotkliwe? Tak, jeśli jesteśmy przekonani, że przyjmujemy środek przeciwbólowy. Na czym polega efekt placebo?

Jak wielką siłę mają nasze przekonania? To pytanie nurtowało Scotta Schafera, studenta psychologii z University of Colorado w Boulder. Aby uzyskać na nie odpowiedź, w zeszłym roku przeprowadził razem ze swoimi współpracownikami ciekawy eksperyment. 40 osób poproszono, by posmarowały dłonie i ramiona rzekomo silnie działającym środkiem przeciwbólowym. Następnie miejsca te poddano działaniu gorąca. Choć „środkiem przeciwbólowym” tak naprawdę była wazelina, uczestnicy, którzy ją nałożyli, twierdzili, że faktycznie chroni ich przed oparzeniem. Utrzymywali tak nawet wtedy, gdy badacze ujawnili, że nie jest to substancja o faktycznym działaniu przeciwbólowym.
Dr Bret Rutherford, psychiatra z Columbia University, przyznaje, że efekt placebo przez lata był postrzegany jako „mało interesujący szum, który jedynie zakłóca badania farmakologiczne”. Dziś jednak naukowcy traktują go jako
Lek w
N
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówStacy Lu
STACY LU jest dziennikarką naukową, specjalizuje się w psychologii i neuronauce. Publikuje m.in. w „New York Timesie” i „Monitor on Psychology”.