Wdzięczność

Ja i mój rozwój Wstęp

Ludzka wdzięczność czy niewdzięczność to sztafeta, w której każdy z nas uczestniczy - raz w roli ofiarodawcy, raz w roli obdarowanego.

Sam nie wiem dlaczego, ale w mojej głowie „siedzą” obok siebie takie słowa jak: wdzięk, wdzięczyć się, zawdzięczać, wdzięczność i niewdzięczność. Wdzięczenie się – o ile mi wiadomo – polega na bezinteresownym udostępnianiu innym swoich wdzięków. Na czym zatem polega wdzięczność czy też odwdzięczanie się? Co (i za co) dajemy innym? Czy na pewno dajemy i bierzemy?

Nigdy nie słyszałem o wdzięcznikach (ludziach wdzięcznych), co bardzo mnie zastanawia, choć słyszałem o wdzięcznicach (tych, które się wdzięczą). Zewsząd natomiast słychać o niewdzięcznikach. Ciekaw jestem, dlaczego? Czy dlatego, że wdzięczność i ci, którzy potrafią ją okazać, należą do rzadkości, czy może dlatego, że ludzie tacy są – niewdzięczni i już, czy też dlatego, że dobroczyńcy sami oczekują nagród i zachwytów nad sobą, a ich nie dostają?Trudno się oprzeć wrażeniu, że zdaniem wielu najważniejsza we wdzięczności międ...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI