Niech nowy rok będzie...wolniejszy!

Ja i mój rozwój

Psychologowie przekonują, że nie trzeba robić wielkich rewolucji w życiu, by kolejny rok był lepszy od poprzedniego. Wystarczy tylko zwolnić nieco tempo.

Czy zdarza ci się zmuszać się do funkcjonowania na najwyższym biegu, by jak najszybciej osiągać wyznaczane sobie cele? A może czasami czujesz się wypalony już na początku roku, starając się ze wszystkich siły być lepszą wersją siebie już w styczniu. Chęć pracy nad sobą to bardzo pozytywna cecha, ale trzeba być ostrożnym, by nie wpaść w sidła perfekcjonizmu i nie wywierać na sobie zbyt dużej presji. Przyjemne uczucie posiadania kontroli nad swoim życiem, które pojawia się szczególnie w momencie wielkich noworocznych planów, może szybko zamienić się w zniechęcenie, jeśli nałożymy na swoje barki zbyt dużo. Psycholog Danielle Benvuento, która specjalizuje się w technice medytacyjnej, jaką jest uważność, proponuje nieskomplikowany sposób na łagodne wprowadzanie zmian w swoim życiu. Oto 5 kroków, dzięki którym w nadchodzącym roku poprawisz znacznie jakość swojego życia:

  • Zwolnij tempo

Wolniejsze życie nie oznacza prokrastynacji, czyli ciągłego odkładania obowiązków „na jutro”. To pierwszy krok do tego, by stać się bardziej uważnym na to, co dzieje się wokół nas i w naszym życiu. Zwolnić to znaczy wykonywać wszystko zgodnie z planem, ale nie wbrew sobie. Chodzi o to, by być obecnym i zaangażowanym w to, co robimy „tu i teraz”, a nie doprowadzać do wypalenia przez obsesyjną potrzebę chwilowej satysfakcji. Ciągłe skupianie się na nierealnych efektach naszej pracy może doprowadzić do przewlekłego zmęczenia, depresji, stanów lę...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI