Wakacje coraz bliżej... Zobacz kilka pomysłów gdzie je zaplanować

News

Wybrzeże Bałtyku zawsze przyciągało polskich turystów. Różnorodna baza noclegowa, piaszczyste plaże lub urwiste klify, malownicze przystanie rybackie, zabytki dawnej i nowszej historii, ścieżki rowerowe i promenady wśród sosnowych lasów, parki rozrywki i inne atrakcje urozmaicają pobyt w każdych warunkach pogodowych. Atutem wakacji nad polskim morzem jest bliskość, zarówno w sensie odległości i czasu dojazdu, jak i zwyczajów i lokalnej kuchni.

Klimat Polski jest taki, że nikt nie zagwarantuje nam ciepła i słonecznej pogody przez całe wakacje ( zobacz noclegi na www.e-wczasy.pl/noclegi/nad-morzem ). Nie ma co liczyć na długoterminowe prognozy pogody, które w Polsce sprawdzają się mniej więcej w połowie. Dla wielu osób letnie upały i nadmiar słońca może być uciążliwe, a nawet szkodliwe. Cieszmy się więc tym, co mamy, a naprawdę jest się czym pochwalić. Bardzo dużo atrakcji zapewnia wybrzeże w województwie zachodniopomorskim.

POLECAMY

Międzyzdroje

Międzyzdroje są głównym ośrodkiem turystycznym wyspy Wolin, największej wyspy w całości położonej w granicach Polski. Miasto jest siedzibą dyrekcji Wolińskiego Parku Narodowego, a niewielki spacer wystarczy, żeby dojść do Zagrody Pokazowej Żubrów, w której oprócz tych majestatycznych zwierząt można zobaczyć w wolierze żywe orły bieliki, symbole parku. Międzyzdroje słyną z Alei Gwiazd, na której można zobaczyć odciski dłoni najsłynniejszych polskich aktorów i twórców filmowych i teatralnych. Życie towarzyskie miasta koncentruje się w pobliżu molo, gdzie można zwiedzić Muzeum Figur Woskowych, Labirynt Luster i Oceanarium. Z molo odpływają statki wycieczkowe, które pozwalają spojrzeć z morza na uroki wysp Wolin i Uznam. Międzyzdroje są dobrze skomunikowane z oddalonym o 15 km Świnoujściem, którego atrakcją jest najwyższa latarnia morska nad Bałtykiem. Świnoujście ma połączenia promowe z portami Danii i Szwecji oraz kolejowe Uznamską Koleją Nadmorską (UBB), z niemieckimi kąpieliskami Ahlbeck i Herringsdorf.

Pobierowo

Pobierowo to licząca zaledwie tysiąc stałych mieszkańców wieś letniskowa na Wybrzeżu Trzebiatowskim, która zasłynęła ostatnio z kontrowersyjnej budowy gigantycznego Hotelu Gołębiewski, największego hotelu w Polsce, który w sezonie będzie w stanie pomieścić do 3 tys. gości. Pobierowo jest położone wzdłuż nadmorskiego deptaku i jeszcze przed wojną przyjmowało letników. W Pobierowie stoi zrujnowany drewniany domek letniskowy Evy Braun, konkubiny Hitlera. Z Pobierowa do Dziwnowa jest zaledwie kilkanaście kilometrów i warto tam się wybrać, żeby zobaczyć wschodnią odnogę Odry, która nie bez powodu nazywa się Dziwną. Pod naporem wód Bałtyku woda w rzece się cofa i płynie od morza w głąb lądu. Z kolei kilka kilometrów na wschód od Pobierowa leży Trzęsacz słynący z ruin gotyckiego kościoła z przełomu XIV i XV w., wzniesionego około 2 km od brzegu, który sukcesywnie był niszczony wskutek abrazji morskiej.

 

Rewal

Jeszcze bliżej do słynnych ruin w Trzęsaczu jest z Rewala (ok. 2 km plażą). Pozostałości północnej ściany kościoła i absydy są zabezpieczone przed niszczącym działaniem fal betonową opaską, ale zgodnie z legendą król mórz upomni się o pochowaną przy kościele syrenę i zabierze ją w głąb Bałtyku. Obowiązkowym punktem pobytu w Rewalu jest spacer Aleją Zakochanych i Aleją Róż. To okazja do zrobienia romantycznych zdjęć przy pomniku-ławeczce Romea i Julii oraz pomniku Małego Księcia i Róży. W Rewalu jest stacja Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, kursującej na trasie Gryfice-Pogorzelica, która obecnie jest wyłącznie atrakcją turystyczną. Dzieci można też zabrać do Parku Wieloryba, w którym królują figury zwierząt morskich.

Niechorze

Niechorze to niewielka wieś letniskowa wciśnięta pomiędzy brzeg Bałtyku i płytkie przybrzeżne Jezioro Liwia Duża, które jest ostoją ptactwa wodnego i błotnego. Podobnie jak w Rewalu tutejsza plaża ograniczona jest stromym klifem, który jest znakomitym punktem widokowym. Na klifie wznosi się druga pod względem wysokości (45 m) latarnia morska nad Bałtykiem. U podnóża latarni zlokalizowano Park Miniatur Latarni Morskich, w którym są wykonane w skali 1:10 makiety wszystkich latarni morskich nad Bałtykiem. W Niechorzu, do którego również dociera Nadmorska Kolej Wąskotorowa, można zwiedzić Muzeum Rybołówstwa Morskiego, do którego wchodzi się, mijając dwie połowy łodzi rybackiej.

Kołobrzeg

Kołobrzeg to miasto o długiej i bogatej historii, położone u ujścia Parsęty, które zostało niemal całkowicie zniszczone i ograbione podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu głównie przez armię sowiecką. Z dawnych zabytków pozostała odbudowana gotycka Bazylika Mariacka i ocalała kamienica Schliffenów. W Kołobrzegu warto zwiedzić skansen morski z wycofanymi ze służby kutrem rakietowym i patrolowcem oraz Muzeum Oręża Polskiego z największymi w Polsce zbiorami mundurów wojskowych z obu wojen światowych. Kołobrzeg można zwiedzać szlakiem mew Marianów, które umieszczono tu na wzór wrocławskich krasnali. Wyjątkową ekspozycją w pobliżu kołobrzeskiego portu jest Miasto Myszy z dziesiątkami żywych gryzoni umieszczonych w ciekawie zaprojektowanej scenerii. Turystów przyciąga też całoroczne Oceanarium z wielkimi akwariami oraz rodzinny park rozrywki Pomerania Fun Park w odległym o 15 km Dygowie. Ci, którym przeszkadza miejski zgiełk, mogą się wybrać drogą „Ku Słońcu” do położonego kilka kilometrów na zachód od miasta Grzybowa, którego plaże przyciągają czystym piaskiem i cieplejszą niż w Kołobrzegu wodą.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI