W szkole trzech roczników
Aleksandra Teliszewska Ja i mój rozwój Psychologia w szkole 3/2019
W liceach, technikach i szkołach branżowych spotkało się blisko 730 tysięcy młodych ludzi w wieku od 14 do 16 lat. Co to oznacza dla nich samych? Co to oznacza dla ich rodziców i wychowawców?

Zacznijmy od liczb – w czerwcu 2019 o miejsca w polskich szkołach ponadpodstawowych ubiegało się dwa razy więcej uczniów niż rok wcześniej (wtedy było nieco ponad 360 tysięcy młodych ludzi). Wnioski o przyjęcie do liceów, techników i szkół branżowych złożyło 350 tysięcy absolwentów gimnazjów oraz 376 tysięcy ósmoklasistów (dane Ministerstwa Edukacji Narodowej). MEN zakładało, że 44,5 proc. uczniów trafi do liceów, 40,5 proc. do techników, a 15 proc. do szkół branżowych.
Teraz, we wrześniu 2019, młodzi ludzie mają na głowie jedną troskę mniej: wiedzą już, do jakich szkół będą chodzić. Wielu z nich nie dostało się tam, gdzie pragnęło – znaleźli miejsce w szkołach trzeciego, czwartego, a nawet dalszego wyboru. Spory odsetek musiał rozpocząć naukę w szkołach branżowych. Zamożniejsi opiekunowie posłali swoje dzieci do prywatnych placówek.
Czy rodzice, nauczyciele i uczniowie mogą już
Z punktu
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówAleksandra Teliszewska
jest psychologiem, Ukończyła szkołę trenerów w warszawskim Ośrodku Intra. Należy do Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, jest też coachem International Coaching Community.