Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

30 stycznia 2018

W królestwie zapachu

88

Dzięki zapachom możemy poczuć się lepiej, odstresować, zmniejszyć ból. Cynamon nas rozgrzeje, róża ukoi, a bazylia postawi na nogi.

Zmysł powonienia, jeden z najbardziej pierwotnych, ma bardzo silny wpływ na emocjonalne reakcje człowieka. – Nie zdajemy sobie sprawy, że mamy kiepskie samopoczucie nie tyle z powodu pochmurnej pogody, co konkretnego zapachu – mówi Karolina Brzezińska, aktorka i joginka, która w swojej pracy wykorzystuje olejki eteryczne. Lotne substancje zapachowe zawarte w ekstraktach z ziół przenikają do organizmu przez zakończenia nerwowe w skórze oraz metodą wziewną – czyli rzęskami węchowymi wędrują do opuszki węchowej, która staje się transformatorem informacji zapachowej dla mózgu. Mózg natomiast wysyła ciału sygnały, które przekładają się na konkretne reakcje. Zapach może nas zatrzymać, zainspirować, przekierować umysł na zupełnie inne tory, dodać energii, wzbudzić radość, przepędzić smutki.

Dla ciała i zmysłów

POLECAMY

W badaniach elektroencefalografem ustalono, że zapach lawendy wzbudza w mózgu fale alfa, pojawiające się w czasie pełnej relaksacji lub medytacji. Podobne działanie mają olejki cytrusowe, takie jak cytrynowy, grejpfrutowy, mandarynkowy – łagodzą stany lękowe, prowadzą do odprężenia. Badania przeprowadzone w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie potwierdziły, że olejek z drzewa herbacianego działa przeciwbakteryjnie, antywirusowo, stymuluje układ odpornościowy. Okazuje się też, że zapach ten odstrasza owady.

Olejek goździkowy ma natomiast działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, może być także używany jako afrodyzjak, szczególnie w połączeniu z ekstraktem z drzewa jaśminowego lub z drzewa cedrowego. Odstrasza również komary. Przeciwdziała apatii, a także pobudza w stanach zmęczenia oraz stymuluje pracę mózgu, podobnie jak łagodny olejek bazyliowy, pozyskiwany z liści słodkiej bazylii.

Olejek jaśminowy w ciągu kilku minut podnosi ciśnienie osobom cierpiącym na niedociśnienie. Olejek z mięty pieprzowej stosowany jako corrigens, czyli substancja poprawiająca smak i zapach innych preparatów, przy użyciu zewnętrznym działa chłodząco, stąd jest pomocny przy stłuczeniach oraz migrenach. Wszyscy znamy również jego działanie jako środka rozkurczowego w przypadku różnego rodzaju niestrawności. Z badań amerykańskiego psychologa doktora Bryana Raudenbusha wynika, że zapach mięty wpływa na sprawność ciała.

Biegacze na 400 metrów, których koszulki były przesiąknięte aromatem tej rośliny, pokonywali dystans o ułamki sekund szybciej niż ich rywale. Farmaceuci uprzedzają jednak, że olejki nie dla wszystkich są wskazane. Zalecają ostrożność lub nawet rezygnację ze stosowania ich przez kobiety w ciąży, małe dzieci, alergików. Unikać ich powinny również osoby przebywające na słońcu, gdyż może dojść do fotouczuleń. Astmatykom natomiast zaleca się konsultację z lekarzem w tej kwestii.

Bądź mi różą

Olejek z róży damasceńskiej działa na nas świetnie wtedy, gdy jesteśmy na czymś skupieni, pracujemy – o kilkanaście procent zwiększa naszą wydajność. Dzięki niemu świeżo zapamiętana informacja sprawniej dociera do hipokampu, obszaru mózgu odpowiedzialnego za utrwalenie wiadomości w pamięci długotrwałej. Poza tym niezwykle silnie rozprzestrzenia się w powietrzu. Już jedna kropla może nawonić całe pomieszczenie.

Współczesne badania elektroencefalograficzne, olfaktometria oraz badania krwi wykazują, że olejek różany wytwarzany z róży stulistnej, a zwłaszcza zawarty w nim fenyloetanol, oddziałuje na przysadkę mózgową, stymulując wydzielanie substancji...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy