Vademecum podróży przez życie
Grażyna Wieczorkowska-Wierzbińska Ja i mój rozwój, osobowość Charaktery 10/2015
Wybierając własną drogą, przemyślmy, co da nam szczęście. Czy punkt, do którego dotrzemy, by niekiedy doznać „smutku spełnionych baśni”? A może ważniejsza jest sama podróż?

Nasza droga przez życie zaczyna się w punkcie, którego nie możemy wybrać. Jedni z nas zostali rzuceni w puszczę, gdzie jest tylko jedna, na dodatek mało wygodna ścieżka. Inni od początku mają do dyspozycji wygodne autostrady. Przez pierwsze lata życia decyzje podejmują rodzice, ale przychodzi moment, gdy mamy szansę wybierać samodzielnie. Skorzystamy z niej, czy pójdziemy tam, gdzie koledzy? Czasem dostępny jest punkt, gdzie możemy dostać mapę, przewodniki. Czy sięgniemy po tę wiedzę, czy też zawierzymy własnemu instynktowi? Czy wybierzemy samotną wyprawę na szczyt, czy wolimy wędrować w grupie? Kogo zabierzemy w tę podróż? Co się stanie, gdy nasz partner nie zechce iść z nami dalej? Czy myślimy tylko o swojej drodze, czy też ważniejsze jest znaczenie naszej podróży dla innych?
Złudzenie raju
Wybierając drogę, kierujemy się atrakcyjnością punktu docelowego – wyobrażamy sobie, jak
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówGrażyna Wieczorkowska-Wierzbińska
jest magistrem matematyki i profesorem psychologii; kieruje Katedrą Psychologii i Socjologii Zarządzania na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Napisała kilkanaście książek; ostatnia to monografia Psychologiczne ograniczenia. Jej pasją jest psychologiczny audyt warunków pracy.