Ulga bez pigułki

Zdrowie i choroby

Najnowsze badania wskazują, że w walce z cierpieniem nie jesteśmy skazani na leki przeciwbólowe. Istnieje alternatywa – tańsza i zdrowa, niepowodująca efektów ubocznych. Jakie metody proponują specjaliści? Co odkrywa współczesna medycyna zachodnia?

Jedną z metod niefarmakologicznych, których skuteczność badają naukowcy, jest wykorzystanie uważności (mindfulness) w radzeniu sobie z bólem. Najczęściej badane i wykorzystywane są: trening redukcji stresu metodą mindfulnes (MBSR), czyli ośmiotygodniowy program grupowy obejmujący edukację na temat psychologicznego i fizjologicznego aspektu stresu, jogę i medytację, oraz terapia poznawcza oparta na uważności, która do MBSR wprowadza elementy terapii poznawczej, na przykład poprzez uczenie uczestników rozpoznawania związków między poznaniem i zachowaniem.

POLECAMY

Dr Melissa Day z University of Queensland w Australii i jej współpracownicy doszli do wniosku, że interwencje oparte na uważności obniżają intensywność bólu równie skutecznie jak inne interwencje psychologiczne, np. terapia poznawczo-behawioralna – o czym napisali w artykule opublikowanym w 2014 roku na łamach „The Journal of Pain”.

Podobnie jak w przypadku psychoterapii, wiele badań sugeruje, że medytacja mindfulness może wywołać zmiany w mózgu, które...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI