Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

7 listopada 2016

Terapia á la emerytka

52

Kobiety nie panują nad swoimi wydatkami, bo często kupują pod wpływem emocji. Zadłużają się chętniej niż mężczyźni i mają większe problemy ze spłatami kredytów. W efekcie czują się rozczarowane i martwią się o przyszłość. – Nauczcie się oszczędzać, kupujcie i spisujcie wydatki – radzi kobietom prof. KAREN PINE.

ALEKSANDER KRÓL: – Dlaczego kobiety „wyłączają się” mentalnie, słysząc finansowy żargon? Dlaczego język finansów wprawia je w zakłopotanie?
KAREN PINE:
– Niestety, tak jest od wieków. Do dziś wiele kobiet „tradycyjnie” pozostawia sprawy związane z pieniędzmi mężczyznom. Myślę, że dzieje się tak w dużej mierze dlatego, że ogromna część literatury poświęconej finansom została napisana z myślą o mężczyznach, wykluczając kobiety.

Stawiacie Panie tezę, że kobiety nie radzą sobie z pieniędzmi, bo język ekonomii jest „męski”. Czy stworzenie podręcznika ekonomii w „kobiecym” języku ułatwiłoby kobietom zrozumienie praw rządzących finansami?
– W naszej książce próbowałyśmy spojrzeć na ten problem przede wszystkim rozpoznając emocjonalny związek kobiet z pieniędzmi. Nasz przekaz jest następujący: zarządzając pieniędzmi trzeba przede wszystkim kierować się umysłem, a nie emocjami. Kobiety muszą jednak skonfrontować się również ze swoimi emocjami, bo tylko wtedy lepiej zrozumieją świat finansów.

Dlaczego kobiety nie radzą sobie z planowaniem swojej przyszłości finansowej, choć doskonale realizują wiele innych obowiązków: są matkami, gospodyniami domowymi, pracownikami, żonami, prowadzą własne firmy?
– Kobiety częściej podejmują zadania związane z opieką nad rodziną i/lub pracują w niepełnym wymiarze godzin. Zarobki kobiet cechuje mniejsza stałość niż mężczyzn. Obowiązki rodzinne kobiet powodują, że częściej doświadczają wzrostu lub spadku dochodów i przez to trudniej im zaplanować swoje wydatki. Dzisiaj ludzie mają ogromne oczekiwania, każdy chce mieć wszystko, o czym marzy. I to już, teraz. Chcemy żyć pełnią życia, a nie odejmować sobie od ust i oszczędzać. Media i spece od reklamy zachęcają kobiety do wydawania pieniędzy na poprawę wyglądu, przekonując je, że w ten sposób poczują się lepiej. Oferują im także łatwe kredyty. Kobiety chętnie zadłużają się, a potem mają problemy ze spłatami pożyczek. W efekcie czują się rozczarowane swoimi – opartymi na emocjach – nawykami wydawania pieniędzy i martwią się o przyszłość.

Dlaczego kobiety same rezygnują z kontroli nad sprawami finansowymi i powierzają ten obowiązek mężczyznom?
– Jak już wspomniałam, znaczenie mają tu tradycyjne role pełnione przez kobiety. Ponadto, wiele kobiet zarab...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy