Taka sama strata

Trening psychologiczny

Nawet co piąta ciąża kończy się poronieniem, ale bez względu na to, czy do poronienia dochodzi w 5., czy w 20. tygodniu, powoduje to takie samo cierpienie kobiety. 

KAROLINA PSZONAK: Poronienie jest bardzo trudnym doświadczeniem dla każdej kobiety. Potrzebuje ona wtedy od lekarza nie tylko pomocy medycznej, ale też szczególnej empatii…

KONRAD FUTYMA: Zacznijmy od tego, czym jest poronienie – to zakończenie ciąży przed 22. tygodniem, spowodowane obumarciem płodu. Poronienie może nastąpić również z powodu niewydolności szyjki macicy, wtedy związane jest to z „urodzeniem” żywego dziecka niezdolnego do samodzielnego życia poza łonem matki. Wyróżniamy kilka rodzajów poronienia: poronienie zatrzymane, czyli takie, gdy dochodzi do obumarcia dziecka w łonie matki (według literatury jest to około 2 procent ciąż), lub poronienie niezupełne, które rozpoczyna się samoistnie, ale w jamie macicy pozostają fragmenty łożyska powodujące obfite krwawienie – przy takim poronieniu wymagana jest interwencja zabiegowa. Występują także poronienia samoistne zupełne – w tym przypadku kobieta zaczyna krwawić i roni w postaci obfitej miesiączki. Jeżeli dojdzie do poronienia samoistnego, pacjentka powinna zgłosić się do ginekologa, który sprawdzi, czy nie należy wykonać zabiegu oczyszczenia jamy macicy. Bywają też poronienia septyczne, których przyczyną jest zakażenie macicy lub zarodka. Takie poronienie oprócz krwawienia objawia się między innymi bolesnością dolnej części brzucha i macicy, podwyższoną liczbą leukocytów we krwi, gorączką.

Ciąża pozamaciczna też nie może zakończyć się urodzeniem zdrowego dziecka?

POLECAMY

To inaczej ciąża ektopowa i rzeczywiście w tym przypadku z założenia nie ma mowy o szczęśliwym zakończeniu. Polega ona na zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej poza jamą macicy i stanowi zagrożenie dla życia kobiety. Ciąża pozamaciczna wymaga wdrożenia postępowania diagnostycznego mającego na celu ustalenie jej lokalizacji – czy komórka jajowa zagnieździła się w jajowodzie, szyjce, w bliźnie po cesarskim cięciu – i w konsekwencji leczenia farmakologicznego lub zabiegowego. Rozwój tej ciąży bezpośrednio zagraża życiu kobiety ze względu na krwawienie, do którego może dojść. Jeżeli ciąża była umiejscowiona w jajowodzie i doszło do jego uszkodzenia, to musi on zostać usunięty tak, aby nie powodować ryzyka wystąpienia kolejnej ciąży jajowodowej. Kobiety z jednym jajowodem nadal mogą zajść w ciążę.

To wszystko należy pacjentce powiedzieć przed wdrożeniem lec...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI