Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki , Praktycznie

2 grudnia 2015

Tak jak w kinie

34

By nie stracić kontaktu z synem i pokazać mu własny świat wartości, kanadyjski pisarz David Gilmour oglądał z nim filmy. A jakie filmy, obrazy, książki, sztuki Wy chcielibyście pokazać swoim ojcom? Ojcowie - jaką listę ważnych filmów sporządzilibyście dla swoich synów i córek?

Jak odnaleźć drogę do ojca nieobecnego fizycznie lub emocjonalnie? Jak odbudować wspólny język z córką lub synem, którzy od lat o swoich troskach i radościach wolą rozmawiać z matką? Odpowiedzi na te pytania szukamy od ponad roku wraz z Czytelnikami. Oddaliśmy nasze łamy i stronę internetową ojcom, synom i córkom. Otrzymaliśmy wiele wzruszających listów i świadectw tęsknoty za bliskością, za obecnością ojca w Waszym życiu.

Nadal na nie czekamy. Tyle chciałabyś/chciałbyś powiedzieć swojemu ojcu, ale gdy nadarza się okazja... milczycie albo kłócicie się? Wyjechał gdzieś daleko albo umarł, a Ty zostałaś z tyloma pytaniami... Zadaj je w liście do ojca, napisz o tym, czego nie potrafisz lub nie możesz mu powiedzieć na głos.
Nie potrafisz zdobyć się na rozmowę z synem/córką, słowa grzęzną Ci w gardle. Napisz list do córki, syna...

A co, gdy trudno o tym nawet napisać? Jak pokazać ojcu, co jest dla mnie ważne; jak przekazać synowi/córce swoje tęsknoty i marzenia, świat osobistych wartości? Kanadyjski pisarz i dziennikarz telewizyjny David Gilmour znalazł własny sposób, by dotrzeć do swojego syna Jesse’a, zbuntowanego szesnastolatka, gdy ten rzuca szkołę. Gilmour zaproponował mu wspólne oglądanie trzech filmów tygodniowo. Filmy wybierał ojciec – były to i najlepsze, i najgorsze obrazy światowego kina. Od „Prawdziwego romansu”, przez „Chungking Express”, „Noc po ciężkim dniu”, „Dziecko Rosemary”, po „Słodkie życie” i „Showgirls”. Filmy dostarczyły im tematów do rozmów – o dziewczynach, muzyce, złamanych sercach, pracy, narkotykach, miłości, przyjaźni..., o rzeczach w życiu najważniejszych. Dzięki tym seansom filmowym Gilmour nie stracił kontaktu ze swoim zbuntowanym synem, a obaj wiele się dowiedzieli o sobie nawzajem. – Wtedy doszedłem do jednego wniosku: Jesse nie jest taki jak ja, jest sobą, nie jest mną – przyznaje David Gilmour, a swoje doświadczenia z czasu spędzonego z synem opisuje w książce Klub filmowy.

A jakie Wy wybralibyście filmy na wspólny seans z ojcem, synem czy córką? Zachęcamy Was do sporządzenia własnej listy ulubionych filmów (lub sztuk teatralnych, a może książek czy obrazów), które są dla Was szczególnie ważne i którymi chcielibyście podzielić się z własnym ojcem/własnym synem czy córką. Propozycje tytułów wraz z krótkim uzasadnieniem przysyłajcie na adres mailowy: magda@charaktery.com.pl (w tytule LIST DO/OD OJCA) lub pocztą tradycyjną: Droga do Ojca, Wydawnictwo Charaktery, ul. Paderewskiego 40, 25-502 Kielce. Najciekawsze nagrodzimy upominkami książkowymi, a wszystkie opublikujemy na naszej stronie internetowej www.charaktery.eu w zakładce DROGA DO OJCA, gdzie znajdziecie również pomocne artykuły i rozmowy z psychologami poświęcone relacjom z ojcem, a także wiele wzruszających świadectw naszych Czytelników.
A oto kolejne z nadesłanych listów.


W ciszy
Mam 20 lat. Tata nie żyje od sześciu, choć nie ma Go przy mnie o wiele dłużej. Rodzicom nie układało się. Podobno Tata pił, a mama nie tolerowała tego. W mojej pamięci jest taki obraz: mama krzyczy na Tatę, a on spokojnie odchodzi, w ciszy. Cisza. Nie lubię tego słowa, tego stanu. W ciszy Tata odszedł na zawsze. Po rozwodzie zamieszkał ze swoją matką.
Zobaczyłam go ponownie na godzinę przed jego śmiercią. Dopiero wtedy dowiedziałam się, że leży w szpitalu, bo ma nowotwór krtani i tchawicy. Jadąc tam, czułam się nieswojo. Nie widziałam go kilka lat, bo mama uniemożliwiała wszelkie kontakty. Nie wierzyłam, że on umiera. Nie w...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy