9 faktów, które powinien znać każdy rodzic i nie tylko

Rodzina i związki

Wychowywanie dzieci nie jest proste, a płynące zewsząd niejednokrotnie sprzeczne ze sobą porady i informacje, jeszcze bardziej dezorientują. Tym razem zaufaliśmy naukowcom i jako pomoc dla rodziców proponujemy zestaw badań, które rozwieją niektóre ich wątpliwości.

1. Rodzice są szczęśliwsi niż ludzie bezdzietni.
W ostatnich latach niektóre badania sugerowały, że niewygody związane z posiadaniem dzieci górują nad przyjemnością płynącą z posiadania potomstwa. Ale to wcale nieprawda, że rodzice są mniej szczęśliwi niż osoby bezdzietne, co potwierdzają wyniki badan przeprowadzonych przez Sonię Lyubomirsky i jej współpracowników z University of California. Analiza przeprowadzonych przez nią wywiadów pogłębionych dowiodła, że rodzice czerpią więcej satysfakcji z życia dzięki temu, że przebywają z dziećmi. Badaczka jest zdania, że są szczęśliwsi niż ci, którzy nie posiadają potomstwa (mowa oczywiście o bezdzietności z wyboru), a pozytywne emocje wynikające z bycia rodzicem odnoszą się szczególnie do mężczyzn, którzy według badań cieszą się z obecności pociech jeszcze bardziej niż kobiety, często nie okazując tego.

POLECAMY

2. Warto poświęcać dziecku dużo uwagi.
Badania Claire Ashton-James z University Amsterdam sugerują, że im więcej troski i uwagi poświęcamy innym, tym bardziej jesteśmy szczęśliwi i wyraźniej odczuwamy sens życia. Należy jednak pamiętać, że cienka jest granica między opieką i nadopiekuńczością. Badania Holly Schriffin wykazały, że „helikopterowi” rodzice mogą doprowadzać swoją nadmierną troską do depresji oraz niskiego poczucia autonomii i kompetencji. –...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI